Kalba gyventojai

Ką šiandien kuria Vilniaus angelų kūrėjas?

Šie angelai tapo Vilniaus simboliu. Pats jų autorius jau nebesuskaičiuoja, kiek jų mieste yra.
Šie angelai tapo Vilniaus simboliu. Pats jų autorius Vaidas Ramoška jau nebesuskaičiuoja, kiek jų yra mieste.

Balti, praeiviams besišypsantys angelai, tupintys ant Vilniaus stogų, tapo neatsiejama sostinės dalimi. „Reiktų kokią savaitę pasivažinėti po Vilnių bei rajonus, kad visus juos pamatytum“, – sako Vilniaus angelų autorius, skulptorius Vaidas Ramoška.

Visi jus žino kaip Vilniaus angelų kūrėją, tačiau tai tikrai nėra vieninteliai Jūsų darbai. Ko vilniečiai apie jus dar nežino? Kuriais savo darbais didžiuojatės?

Šiemet esu sukūręs skulptūrinę kompoziciją Liaušių kaime „Lietuvai 100: Liaušiai“. Kompoziciją sudaro kryžius, Vytis ir Jonas Basanavičius – Dievas, Tėvynė, šeima. Taip pat šiemet pristačiau savo idėją Lietuvai – Vytis tavo kieme. Tai metro dydžio bronzinis vytis ant 1,5 m granitinio postamento. Jo kaina įkandama kiekvienam patriotui.

Neseniai po pasaulį pasklido daug diskusijų sukėlęs Vilniaus reklaminis šūkis: „Vilnius is the G spot of Europe“. Ką manote apie jį?

Dar vienas šūvis pro šalį su komunikacija. Ar tikrai norim būti sekso turizmo miestu?

Kurios Vilniaus vietos Jums yra tos patraukliausios, turistus labiausiai traukiančios vietos?

Man visas Vilnius yra labai įdomus: su savo kiekvienu namu, gatvele, durimis. Tai labai daugiasluoksnis miestas. Nors ir turistinės vietos yra gražios, bet man visada patiko autentiškos, kiek apleistos vietos – labai mėgstu patirti atradimo džiaugsmą. Nuo pat studijų metų man didžiausi atradimai buvo Bernardinų kapinės ir bažnyčia prie stoties, kur ilsisi Laurynas Gucevičius.

Ar galėtumėte išvardyti visas vietas, kur yra Jūsų angelai?

Visų vietų tikrai neišvardinčiau – reiktų kokią savaitę pasivažinėti po Vilnių bei rajonus ir surinkti visų lokacijas. Būna, kad vienoje gatvėje galima rasti po tris ir daugiau.

Kaip nusprendžiama, kur jie „nutūps“?

Kur jie „nutūpia“ nusprendžiame paprastai – susisiekia su manim žmogus ir kalbamės. Taip gimsta ir vieta, ir sprendimas.

2015 metais pasiūlėte idėją įkurti angelų skverą. Skverui buvo numatyta vieta Odminių skvere. Kokių reakcijų sulaukėte? Kodėl projektas liko neįgyvendintas?

Žmonių reakcijos buvo teigiamos, tik projektą pristabdė finansai – angelai iš marmuro nemažai kainuoja. Norėjosi įgyvendinti tokį jaukų, linksmą ir kartu solidų projektą, kad visiems būtų gerai – ir turistams, ir visiems vilniečiams.

Vaido Ramoškos kurti angelai keliauja po pasaulį. Šį radome Kijeve.
Vaido Ramoškos kurti angelai keliauja po pasaulį. Šį radome Kijeve.

Matėme vieną Jūsų angelų Kijeve. Kur dar yra nukeliavę Vilniaus angelai?

Žiūrint kokio dydžio ir pas ką? Mažutėlių yra labai daug ir įvairiose vietose, o didesnių angelų galite aptikti nuo Rusijos iki Portugalijos, nuo Jungtinių Amerikos Valstijų iki Jungtinių Arabų Emyratų.

2002 metais rengėte savo fotografijų parodą Skalvijos kino centre. Ar vis dar fotografuojate?

Nuo to laiko, kai pavogė mano fotoaparatą, tuo nebeužsiimu, bet fotografuoju savo vaikus. Manau, gyvenime reikia kažką vieną daryti gerai, nesiblaškyti po skirtingas sritis. Kalbant apie objektus, tinkamus fotografavimui, pastebėjau, kad labai daug kas mieste jau išnyko, įamžinti nespėjau.

Mūsų tradicinis klausimas – ko palinkėtumėte vilniečiams?

Vilniečiams palinkėčiau vizijos, kuri visiems būtų svarbi, nesiblaškyti, nekartoti klaidų. Nepamirškite, kad gyvenate geriausiam pasaulio mieste!