Rajono problema

Kodėl užgeso aukščiausia pasaulyje Kalėdų eglė?

Vilnius 14 metų turėjo aukščiausią pasaulyje Kalėdų eglę. 2014 metais paskutinį kartą matėme šį reginį.
Vilnius 14 metų turėjo aukščiausią pasaulyje Kalėdų eglę. 2014 metais paskutinį kartą matėme šį reginį.

Ar prisimenate laikus, kai televizijos bokštas per gražiausias žiemos šventes virsdavo aukščiausia pasaulyje Kalėdų egle? Deja, ši tradicija nutrūko 2014 metais. „Kalba vilniečiai“ domėjosi, kodėl užgeso televizijos bokštas ir ar yra vilties, kad per Kalėdas vėl džiaugsimės aukščiausia eglute pasaulyje?

Tradicija staiga nutrūko

2000-aisiais Vilniaus televizijos bokštas pirmą kartą buvo papuoštas lempučių girliandomis. Nuo tada kasmet didžiavomės, kad turime aukščiausią pasaulyje Kalėdų eglę. Televizijos bokšto virsmas miesto Kalėdų puošmena tapo tradicija, kuri gyvavo net ekonominės krizės metais.

2014-aisiais nuspręsta įprastų girliandų atsisakyti ir bokštą apšviesti dar originaliau ir moderniau – lazeriais. Deja, ši idėja vilniečius nuvylė – vietoj daug švieselių jie pamatė tik vieną žalią spindulį. Anot naują bokšto apšvietimą įgyvendinusios įmonės atstovų, jiems koją pakišo orai – tą vakarą buvo giedra, o vizualizacijos geriausiai matomos sningant ar lyjant.  Be to, tai priklausė nuo vietos iš kurios stebima. Žadėtas reginys taip ir liko organizatorių galvose, o realybe virto tik vienas spindulys, toli gražu nepriminęs ankstesniais metais matyto vaizdo.

Neatskleidžia tikrosios priežasties

2015-aisiais vilniečiai aukščiausios pasaulyje Kalėdų eglutės jau nebeišvydo. Kodėl nustota apšviesti bokštą? Ar tam trūksta lėšų? O gal šią idėją per sudėtinga techniškai įgyvendinti?

„Televizijos bokšto kalėdinę puošybą elektrinėmis lempučių girliandomis nuspręsta laikinai sustabdyti  paaiškėjus, kad dėl didelių apkrovų šio bokšto konstrukcijos patiria neigiamą poveikį, deformacijas. Šios girliandos, kartu su tvirtinimo trosais ir inkaravimui naudotais betono blokais svėrė virš 10 tonų. Tam, kad būtų atlaikytos šių girliandų sukuriamos apkrovos, televizijos bokšto viršutinėje dalyje turi būti įrengtos specialios inžinerinės konstrukcijos“, – komentavo bokštą valdančio „Telecentro“ atstovas Valdas Kaminskas.

Jei tai tiesa, tuomet kyla klausimas, kur specialistai buvo 14 metų, kad nesugebėjo pastebėti šios problemos?

Mūsų kalbinti ekspertai inžinieriai netiki šia versija ir mano, kad priežastis yra labai paprasta – pinigai. Anot jų, tokio aukšto objekto kaip televizijos bokštas šventinis apšvietimas kainuoja labai brangiai – bendra suma gali siekti iki 60–70 tūkstančių eurų. Mat kainuoja viskas: ir trosų įrengimas, ir pačios lemputės, ir elektros energija, ir kita būtina technika. Todėl realu, kad ne techninės kliūtis, bet finansiniai sunkumai privertė valdžią atsisakyti televizijos bokšto puošybos.

Suprantama, taupyti miesto lėšas būtina, juk šventiniu laikotarpiu ir taip numatoma daug išlaidų. Tačiau, ar verta dėl to aukoti vilniečių ir sostinės svečių gerą nuotaiką? Juk Kalėdų laukimo džiaugsmą kuria ne parduotuvių šurmulys, ir ne dovanų pirkimas, bet gražiai papuoštas, švytintis miestas, kur kiekviena gatvelė ar spalvingomis švieselėmis žibanti eglutė primena apie Kalėdų stebuklą, kurio laukia miestiečiai ir sostinės svečiai.