Kalba ekspertai Naudinga žinoti Rajono problema

Alternatyva brangiam remontui – pakabinami balkonai

Iki šiol daugelį būsto savininkų nuo avarinės būklės balkonų remonto darbų atbaidydavo didelė darbų kaina. Tačiau bendrovė „Naujamiesčio būstas“ rado išeitį ir gyventojams pasiūlė patogesnę ir pigesnę alternatyvą, kuria pirmieji sėkmingai pasinaudojo vieno Vilniaus centre esančio daugiabučio namo gyventojai.

Vien tik Vilniaus centre yra apie 100 daugiabučių namų, kurių balkonai turi avarinės būklės požymių. Juos būtina remontuoti, nes sutrešusios konstrukcijos kelia rimtą pavojų tiek gyventojams, tiek praeiviams.

Sostinės A.Jakšto g. 3 namo balkonų remontas buvo būtinas, nes balkonų konstrukcijos iš kiemo pusės buvo avarinės būklės ir kėlė realų pavojų aplinkiniams. Tačiau gyventojai, pasiryžę remontui sužinojo, jog įprasta tokiu atveju remonto technologija yra negalima, nes namo sienos yra per plonos, kad galėtų išlaikyti balkono svorį. Be to, šis daugiabutis, kaip ir daugelis kitų, esančių miesto centre, yra nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos zonoje, todėl remonto metu negalimi jokie architektūriniai pakeitimai. Taigi darbams atlikti daugiabučio namo priežiūros specialistams teko ieškoti naujų techninių bei inžinerinių sprendimų.

Naujovę pritaikė praktikoje

„Naujamiesčio būstas“ sutiko įgyvendinti statybų inžinierius Vytauto Elenbergo jau ne vienerius metus tobulintą ir puoselėtą savo paties sukurtą pakabinamų balkonų konstrukciją ir tvirtinimo būdą. Būtent ši alternatyva ir tapo vienintele išeitimi A.Jakšto g. 3-io daugiabučio gyventojams.

„Naujamiesčio būsto“ inžinierius V.Elenbergas ne vienus metus tobulino savo paties sukurtą pakabinamų balkonų technologiją, kuri tapo vienintele išeitimi A.Jakšto g. 3 namo gyventojams
Statybos inžinierius V.Elenbergas ne vienus metus tobulino savo paties sukurtą pakabinamų balkonų technologiją, kuri tapo vienintele išeitimi A.Jakšto g. 3 namo gyventojams

„Visų pirma, daugiabutyje techniškai nebebuvo įmanoma atstatyti buvusių balkonų, kadangi sienos pernelyg plonos – vos per pusantros plytos storio. Siekus iš esmės palengvinti nuosavą svorį, vietoje gelžbetonio nutarta naudoti lenktų metalo profilių rėmus. Įprastą teptinę hidroizoliaciją, betoninį grindų pagrindą bei pačias grindis atstojo aliuminio lakštų danga. Visa pakabinamo balkono technologija paremta inkaravimo sistema. O ir konstrukcija yra lengvesnė, kadangi padaryta iš aliuminio rėmo. Esminiais šios technologijos privalumais yra mažesnės darbo sąnaudos, nebereikiant dalies pastolių, apdailos darbus perkeliant į cechą, ir, svarbiausia – darbus galima atlikti ir žiemą. Pasirūpinta ir tarnavimo trukme, visas metalines dalis nucinkavus, o aptvarus papildomai padengus milteline dažymo technologija, Dabar turėklus tiesiog malonu liesti“, – apie naujovę pasakojo inžinierius V. Elenbergas.

Jis taip pat pabrėžė ir pakabinamų balkonų nepriklausomybę nuo sezoniškumo. Mat visos dalys balkono gaminamos ceche, o konstrukcijos kabinimas galimas net ir esant minusinei oro temperatūrai. Pritaikius šią technologiją, visi aštuoni balkonai A.Jakšto 3 name buvo sukabinti per savaitę.

Iki šiol Naujamiesčio namų balkonai buvo remontuojami ir atstatomi tokiais pat būdais kaip ir buvo statyti: betonuojant sudėtingus individualius klojinius, įrengiant naują hidroizoliaciją, klijuojant plytelių grindis, kurios nėra geriausias sprendimas mūsų klimato sąlygomis.

Seni balkonai – realus pavojus

Bendrovės „Naujamiesčio būstas“ asmeninis klientų vadybininkas Andrius Medišauskas sakė, kad tokia technologija Vilniuje išbandyta pirmą kartą, tačiau tikisi, kad ji greitai paplis.

„Daugumos miesto, ypatingai centrinės miesto dalies, pastatų, statytų apie 1940 m., balkonų būklė yra bloga, o dažnai – net kritinė, kelianti realų pavojų gyventojų bei aplinkinių saugumui. A. Jakšto g. 3-ias daugiabutis taip pat buvo vienas tų, kuriame pavojus balkonų griūčiai buvo labai realus. Džiugu, kad mums pavyko rasti sprendimą, kaip greičiau ir efektyviau sutvarkyti pasenusias konstrukcijas, kurios nebekeltų grėsmės tiek šio namo gyventojams, tiek ir praeiviams“ – pasakojo įmonės „Naujamiesčio būstas“ asmeninis klientų vadybininkas A. Medišauskas.

Jis priminė, kad kilus abejonėms dėl balkono būklės, gyventojai apie tai turėtų pranešti namo valdytojui: administratoriui ar bendrijos pirmininkui, kurie privalėtų imtis visų būtiniausių priemonių būklei nustatyti bei balkonų remonto ar keitimo naujais darbams organizuoti.

Darbai įgaus pagreitį

Galutinis rezultatas džiugina ir gyventojus, ir „Naujamiesčio būsto“ darbuotojus
Galutinis rezultatas džiugina ir gyventojus, ir „Naujamiesčio būsto“ darbuotojus

Vilniuje, ypač Naujamiestyje, yra nemažai namų, kurių balkonų būklė kelia rimtą susirūpinimą. Tačiau daugelis gyventojų į tai moja ranka ir nesutinka pradėti remonto darbų. Pagrindinė priežastis, kodėl gyventojai iki šiol atsisakydavo balkonų remonto – didelė darbų kaina, todėl tikimasi, kad pradėjus taikyti naują bei pigesnį atnaujinimo būdą, avarinės būklės balkonų tvarkymo darbai įgaus didesnį pagreitį.

Tuos balkonus, kurių būklė tikrai kelia didelį rūpestį, pastatų administratoriai stengiasi bent jau aptraukti tinklu, kad byrančios dalys nesužalotų žmonių. Tiesa, tai daugiau prevencinis sprendimas, neapsaugantis balkono nuo griūties.