Kalba ekspertai

Apsaugos tarnybos darbuotojas: „Profesionalumas ateina tik per patį darbą“

Po Lietuvą sukrėtusios tragedijos Klaipėdoje esančiame prekybos centre „Akropolis“, kai peiliu mirtinai buvo sužalotas apsaugos darbuotojas, įsitikinome, kokia pavojinga gali būti ši profesija. Kai gresia pavojus žmogaus gyvybei, būtina reaguoti operatyviai ir profesionaliai. Tad pasidomėjome, kaip tampama apsaugininku ir kokia yra apsaugos darbuotojo kasdienybė.

Priimami tik su pažymėjimu

Norint tapti apsaugos darbuotoju, būtina gauti specialų pažymėjimą. Todėl būsimi apsaugininkai dalyvauja specialios parengties programoje, kurioje ne tik supažindinama su darbo specifika, pateikiamos naudingos teorinės žinios, bet ir atliekamos įvairios praktinės užduotys. Išklausę visą kursą kandidatai laiko egzaminą. Tik išlaikius egzaminą ir gavus apsaugos darbuotojo pažymėjimą, galima tapti apsaugininku.

Gavus pažymėjimą mokymai nesibaigia. Periodiškai vyksta ir papildomos pamokos. Apie jas plačiau papasakojo saugos tarnybos „Mano Sauga“ Fizinės apsaugos skyriaus vadovas Vytautas Kajėnas: „Atsižvelgiant į darbo pobūdį ir specifiką, vykdomi papildomi mokymai. Pavyzdžiui, jei dirbama logistikos įmonėje, tai mokomasi kaip vykdyti, įvažiavimo ir išvažiavimo kontrolę, kaip atliekamos darbuotojų patikros.“ Kaip ir kitose profesijose, mokomasi nuolat, siekiant dirbti kuo profesionaliau.

Svarbiausia – praktiniai įgūdžiai

Kai tenka susidurti su realiais pavojais, vien teorijos nepakanka. Reikia žinoti, kaip elgtis pačiose netikėčiausiose situacijose, kaip bendrauti su neblaiviais ir agresyviai nusiteikusiais žmonėmis.

Saugos tarnyba „Mano Sauga“ rūpinasi Vilniuje esančio „Vichy“ vandens parko lankytojų saugumu. Čia jau trečius metus dirbantis apsaugininkas Giedrius sako, kad šiame darbe praktika yra žymiai svarbiau nei mokymai: „Profesionalumas ateina tiktai per patį darbą.“ Jo nuomone, apsaugos darbuotojų mokymai suteikia tik minimalias žinias ir jų darbe neužtenka. Geriausios pamokos yra praktinės, ne teorinės.

Paklaustas, su kokiais iššūkiais ir pavojais tenka susidurti, Giedrius teigė, kad nevaldomų situacijų jo darbe būna nedaug: „Dirbu vandens parke, tai čia tų pavojų – minimumas. Nebent būna problemų su neblaiviais žmonėmis.“ Per visą savo darbo praktiką Giedrius išmoko, ką daryti pačiose įvairiausiose situacijose ir yra viskam pasiruošęs.

Saugos tarnyboje „Mano Sauga“ dirba tik kvalifikuoti, patyrę, specialios parengties programoje dalyvavę apsaugininkai.