Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Ar žinote, kiek metų vienam seniausių sostinės liftų?

Lifto remontas išsprendžia problemą laikinai. Vėliau vis tiek seni liftai stringa ir kelia nepatogumų.
Lifto remontas išsprendžia problemą tik laikinai. Be to, seną liftą keisti nauju yra 15 proc. pigiau negu atlikti darbus etapais.

Vienas seniausių liftų Vilniuje įrengtas Žirmūnų g. 57-jame name. Šis keltuvas šiemet „švenčia“ 53 metų sukaktį.

Liftas buvo sumontuotas ir paleistas 1965 metais – tais pačiais metais, kai kosmonautas Aleksejus Leonovas pirmą kartą žmonijos istorijoje išėjo į atvirą kosmosą. Žirmūnų daugiabutyje vis dar veikiantis keltuvas per savo netrumpą gyvenimą jau daugiau kaip 3 kartus apvažiavo aplink Žemę.

Nepaisant garbingos sukakties, šis liftas per daugelį eksploatavimo metų ne kartą buvo remontuotas, o gyventojai už jo remontą vien  tik per pastarąjį dešimtmetį paklojo daugiau kaip 8 tūkst. eurų.

Šio keltuvo priežiūrą vykdančios bendrovės „Baltijos liftai“ generalinis direktorius Jevgenijus Vasiljevas pasakojo, jog nepamena tokio mėnesio, kad Žirmūnų g. 57 namo gyventojai nebūtų užstrigę lifte.

„Tai vienas seniausių liftų Vilniuje, o galbūt ir visoje Lietuvoje. Mes jo priežiūrą vykdome nuo 2013 metų, tai per tą laiką įrenginį teko rimtai remontuoti daugiau nei 7 kartus. Šis pavyzdys puikiai iliustruoja faktą, jog pusšimtį metų veikiantį liftą vis dėlto laikas keisti nauju, nes nuolat pasikartojantys remontai tik trumpam išsprendžia problemą, o kainuoja brangiai“, – teigė J. Vasiljevas.

Liftų saugaus naudojimo resursas yra iki 25 metų.
Liftų saugaus naudojimo resursas yra iki 25 metų.

Iš 1200 įmonės „Baltijos liftai“ prižiūrimų liftų Vilniuje, 84 keltuvai yra kritinės būklės. Iš jų 36 Karoliniškių, 16 Žirmūnų, 12 Viršuliškių, 7 Lazdynų ir po kelis liftus kituose Vilniaus mikrorajonuose.

„Situacija bloga ir kasmet blogėja. Liftai sensta, o keitimo arba modernizacijos tempai itin lėti. Todėl nenuostabu, kad valstybės akredituoti inspektoriai kasmet stabdo ir draudžia eksploatuoti vis daugiau liftų. Jei padėtis nesikeis, problema tik aštrės, nes liftai bus stabdomi, kils gyventojų nepasitenkinimas, nes neveikiant keltuvams teks į namus laipioti laiptais.“, – kalbėjo J. Vasiljevas.

Štai Antakalnyje, P. Vileišio g. 16 name gyvenantys vilniečiai nusprendė nelaukti, kol jų liftas sulauks penkiasdešimtmečio. 30 metų senumo liftą šiandien jie nusprendė pakeisti, nes kasdien jame užstrigdavo žmonės. „Lifto durys tai atsidarydavo, tai ne. Dažnai reikėdavo keisti daug detalių, kurios tikrai yra brangios“, – situaciją komentavo namą prižiūrinčios įmonės „Antakalnio būstas“ klientų asmeninė vadybininkė Renata Kairytė.

Anot J. Vasiljevo, liftų saugaus naudojimo resursas yra iki 25 metų. Artėjant šiam laikotarpiui gyventojams reikėtu susirūpinti dėl lifto keitimo nauju arba kapitalinio remonto.  Seną liftą keisti nauju yra 15 procentų pigiau negu atlikti darbus etapais. Be to, atliekant lifto dalinį modernizavimą nėra garantijos, kad kitą dieną nesuges dar nekeistas mazgas ir liftu vėl nebus galima bus naudotis.

Nuotraukų galerijoje – akivaizdūs pokyčiai, kai seną liftą keičia nauju: