Kalba ekspertai Rajono problema

Balkonų nepriežiūra gali prišaukti nelaimę

Vilniuje yra apie tūkstantis balkonų, turinčių avarinės būklės požymių. „Kalba vilniečiai“ teiravosi specialistų, kuriame rajone tokių balkonų yra daugiausiai ir kada daugiabučių gyventojams vertėtų suklusti ir pradėti planuoti remonto darbus.

Nieko nedarant gresia griūtis

Daugiausiai avarinės būklės požymių turinčių balkonų yra Naujamiestyje. Eidami pasivaikščioti galite atkreipti dėmesį, kiek yra apsaugine plėvele uždengtų balkonų, kurie kelia pavojų tiek gyventojams, tiek praeiviams. Pastatų priežiūros specialistai įspėja, kad ignoruojant remonto būtinybę, šiems balkonams gresia griūtis.

Vis dėlto, padėtis gerėja, kai daugiabučių gyventojai laiku kreipiasi į specialistus. „Per pastaruosius 5 metus Vilniuje sutvarkėme apie 400 balkonų“, – teigia daugiabučius administruojančios įmonės „Mano BŪSTAS“ Vilniaus regiono vadovas Ramūnas Burokas.

Kartais daugiabučių gyventojai prašo tik užtinkuoti ir nudažyti balkoną, t.y. atlikti paprastąjį remontą. Tačiau jie net neįsivaizduoja, kad taip tik paslepia įsisenėjusią problemą.

„Ne viskas plika akimi matoma. Tik apžiūros ir nufotografavimo neužtenka, reikia daryti statybinius tyrinėjimus. Žinoma, gyventojai turi žinoti, kad ši paslauga kainuoja, bet tik tai padės įsitikinti, kad jų balkonas ir po remonto bus saugus. Kartais gyventojai net ir žinodami, kad balkonas yra avarinės būklės, į tai numoja ranka. Tai gali kainuoti gyvybę“, – sako statybų inžinierius Vytautas Elenbergas.

Kas turi prisiimti atsakomybę nutikus nelaimei?

Kas atsako už nukritusį avarinės būklės balkoną – buto savininkas ar daugiabutį namą prižiūrintis administratorius?

Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis teigia, kad balkono būklė turi rūpėti pačiam buto savininkui: „Už viską atsako buto savininkai. Administruojančios įmonės arba bendrijos pirmininko atsakomybė gali būti tik tuo atveju, jei iš jų pusės nesiimta jokių saugumą užtikrinančių veiksmų. Administratorius kaltas tuomet, jei neatliko kasmetinės buto apžiūros, nesudarė priemonių plano trūkumams likviduoti ir nesiūlė to daryti butų savininkams“.

Nesirūpindami senu daugiabučio namo balkonu pavojų keliate ne tik sau. Pasirūpinti prastos būklės balkonu, visų pirma, reikia dėl aplinkinių saugumo. Balkonus, kurių būklė tikrai kelia didelį rūpestį, pastatų administratoriai stengiasi bent jau aptraukti tinklu, kad nuskilus daliai konstrukcijos ji nesužalotų žmonių.

Siūlo inovatyvias alternatyvas

Pastatų priežiūros specialistai gali padėti daugiabučių gyventojams užbėgti įvykiams už akių ir išvengti nelaimės. Tačiau kartais paprastas balkono remontas nėra išeitis. Ką daryti tokiu atveju?

Vilniuje, A. Jakšto g. 3 namo balkonai kėlė rūpestį gyventojams. Jų konstrukcijos buvo avarinės būklės ir kėlė realų pavojų aplinkiniams. Tačiau gyventojai, pasiryžę remontui sužinojo, jog įprasta tokiu atveju remonto technologija yra negalima, nes namo sienos yra per plonos, kad galėtų išlaikyti balkono svorį. Be to, šis daugiabutis, kaip ir daugelis kitų, esančių miesto centre, yra nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos zonoje, todėl remonto metu negalimi jokie architektūriniai pakeitimai. Taigi darbams atlikti daugiabučio namo priežiūros specialistams teko ieškoti naujų techninių bei inžinerinių sprendimų.

Statybų inžinierius Vytautas Elenbergas jau ne vienerius metus tobulino savo sukurtą pakabinamų balkonų konstrukciją ir jų tvirtinimo būdą. Būtent ši alternatyva ir tapo vienintele išeitimi A. Jakšto g. 3-io daugiabučio gyventojams.

V. Elenbergas pabrėžė tokių balkonų privalumus. Vienas jų – nepriklausomybė nuo sezoniškumo. Mat visos dalys balkono gaminamos ceche, o konstrukcijos kabinimas galimas net ir esant minusinei oro temperatūrai. Pritaikius šią technologiją, visi aštuoni balkonai A. Jakšto 3 name buvo sukabinti per savaitę.

Iki šiol Naujamiesčio namų balkonai buvo remontuojami ir atstatomi tokiais pat būdais kaip ir buvo statyti: betonuojant sudėtingus individualius klojinius, įrengiant naują hidroizoliaciją, klijuojant plytelių grindis, kurios nėra geriausias sprendimas mūsų klimato sąlygomis.