Rajono problema Šiandien rajone

Bibliotekų situacija sostinėje – vieną atnaujina, kitą uždaro

Po rekonstrukcijos atidaryta Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka traukia skaitytojus apsilankyti.
Po rekonstrukcijos atidaryta Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka traukia skaitytojus apsilankyti.

Vilniečius pirmosiomis naujų metų dienomis pasitiko gera žinia – po ilgai trukusios rekonstrukcijos duris atvėrė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Tačiau, kokia bibliotekų situacija kitose Vilniaus rajonuose? Ar sostinei reikia daugiau bibliotekų?

Remiantis bendrąja Lietuvos bibliotekų ataskaita, pateikta 2016 metais, Vilniaus mieste yra 18 bibliotekų filialų, Vilniaus rajone kur kas daugiau – net 43 bibliotekų filialai. Tačiau Vilniaus miestas rajoną viršija lankytojų apsilankymų skaičiumi. Tad galima teigti, kad čia skaitymo poreikis yra didesnis.

Ieškoti knygų – tik tam tikruose rajonuose

Tarp visų Vilniaus miesto bibliotekų filialų vienas didžiausių yra Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka. Šiam tinklui priklauso 17 bibliotekų.

Galima pastebėti, kad šiame sąraše paminėti toli gražu ne visi sostinės rajonai. Matyt, Fabijoniškių gyventojai turi keliauti skaityti į Šeškinės filialą, įsikūrusį Musninkų g. 12, nes arčiau bibliotekos tiesiog nėra. Pašilaičių gyventojai taip pat keliauja į gretimame rajone esantį bibliotekos filialą. Pats artimiausias jiems – Justiniškėse.

Žvėrynas savo bibliotekos neteko dar 2013 metais. Deja, per pastaruosius 4–5 metus Vilniaus valdžia žvėryniečiams naujos vietos bibliotekai nepasiūlė. Tad gyventojams tenka keliauti į centre įsikūrusias bibliotekas.

Kovoja dėl išlikimo

Džiugu, kad skaitymo erdvės kuriamos ir netradicinėse erdvėse, pavyzdžiui, neseniai įkurta Vilniaus geležinkelio stoties skaitykla. Tačiau, ar tai reiškia, kad skaitymo erdvių sostinėje daugėja?

Deja, sunku atsakyti, nes kol vienos skaityklos kuriasi, kitas valdžia planuoja tyliai uždaryti.

Dar pernai metų lapkritį žiniasklaidoje buvo skelbiama, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimu, Lietuvos medicinos biblioteka (LMB) bus likviduojama. Nors bibliotekoje buvo atliktas specialus auditas ir jo išvadose pateikti labai palankūs atsiliepimai, nurodant bibliotekos svarbą visuomenei, bibliotekos gyvavimas kabo ant plauko. Kaip teigiama oficialiame bibliotekos interneto puslapyje, klausimas buvo sprendžiamas už uždarų durų neįtraukus nei pačios bibliotekos, nei medikų bendruomenės, nei Bibliotekų tarybos.

Lietuvos medicinos biblioteka – vienintelė biblioteka Lietuvoje teikianti viešą prieigą prie medicininių dokumentų visuomenei. Ji reikalinga ne tik medikams bei medicinos darbuotojams, bet ir pacientams, medicinos studentams, kitų sričių specialistams. Uždarius šią įstaigą minėtos žmonių grupės neteks laisvos prieigos prie reikalingos informacijos. Teliks universitetinės bibliotekos ir jų medicinos fakultetų skyriai.

Ar esate patenkinti savo rajono biblioteka? O gal knygų keliaujate tik į miesto centrą? Pasidalinkite!