Kalba gyventojai Šiandien rajone

Chorvedė apie Dainų šventę: „Lietuva stipri, kol turi vieningą Tautos chorą“

2018 metai neabejotinai pažymėti valstybės šimtmečio ženklu. Tarp gausybės renginių, skirtų paminėti šią progą, įspūdingiausia laikoma Lietuvos dainų šventė, kurios baigiamasis koncertas vyks liepos 6-ąją, Vingio parke. Šventės tradicija gyvuoja jau 94 metus, tad klausiame jos dalyvių, kuo ši šventė ypatinga ir kas palaiko tradiciją gyvą?

Tradicija, stebinanti visą pasaulį

Nesibaigiančiose Lietuvos identiteto ir patrauklumo užsienio šalims paieškose neretai pamirštamas vienas svarbus faktas – Lietuva, kartu su Latvija ir Estija, turi UNESCO įvertintą unikalią Dainų švenčių tradiciją. Ji laikoma žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Lietuvos chorų sąjungos prezidentė ir trijų Vilniaus universiteto chorų vadovė Rasa Gelgotienė sako, kad užsieniečius stebina ne tiek pats Dainų švenčių faktas, kiek lietuvių sugebėjimas išsaugoti tokią tradiciją gyvą iki šių dienų:

„Su dideliu džiaugsmu stebiu neblėstantį, emociškai stiprų ir nuoširdų Lietuvos jaunimo įsitraukimą į pasirengimą Dainų šventei. Matau, kokios stiprios emocijos apima dainininkus, kai jie daugiatūkstantiniu choru užtraukia Tautišką giesmę ir visas repertuaro dainas. Be jokios abejones, Lietuva stipri, kol turi tokį vieningą ir galingą Tautos chorą!“

Rasa Gelgotienė. Nuotr. Edgaras Kurauskas
Rasa Gelgotienė. Nuotr. Edgaras Kurauskas

Šventės sėkmės paslaptis – dalyviai

Paklausti, ką ši šventė jiems reiškia, dalyviai nuklysta į prisiminimus.

Trims Vilniaus universiteto chorams vadovaujanti Rasa Gelgotienė teigia, kad net ir sunkiausiais Lietuvai metais ši šventė neleido lietuviams pasiduoti: „Devintojo dešimtmečio pabaigoje, toje revoliucinėje Vilniaus ,,Gaudeamus“ šventėje platinome tarp choristų lapelius su Tautiškos giesmės natomis, siuvomės trispalves. Tautinio atgimimo laikotarpis Dainų šventėse tarsi suteikė joms dar didesnę prasmę.“

LSMU akademinis choras „NERIS“. Nuotr. Talis Taim
LSMU akademinis choras „NERIS“. Nuotr. Talis Taim

„Pirmojoje Vingio parke vykusioje Dainų šventėje dainavau būdama vos aštuonerių. Nuo tada augau keliaudama iš choro į chorą, grojau orkestruose, bet Dainų diena man visada buvo įvykis, kurio nevalia praleisti. Ta vienybė, dainose jaučiama savos šalies didybė, nuoširdi ašara, riedanti skruostu giedant „Kur giria žaliuoja“, skatina patriotiškumą ir dėkingumą savo kraštui ir jo žmonėms“, – sako LSMU akademinio choro „NERIS“ narė Mantė.

„Po penkių dienų intensyvių repeticijų jauti, kad jėgų jau visai nebeliko. Tačiau nuskambėjus pirmiems muzikos akordams, pajunti naują jėgų pliūpsnį: šoki, bėgi, šypsaisi ir nenori, kad tai baigtųsi, o šventės finale, kai visi iškelia rankas į viršų, akyse kaupiasi ašaros“, – patirtimi dalijasi Dainų šventės ansamblių vakare dalyvaujanti Ingrida.

Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“. Nuotr. Natalija Ranceva
Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“. Nuotr. Natalija Ranceva

„Labiausiai atmintyje įstrigo dar ilgai minėtas nuotykis Ansamblių vakare 2014 metais. Su „Ratilio“ turėjome atlikti keletą folkloro ansamblio partijų, viena jų – „Runda“. Pradžioje dirigentas turėjo parodyti, kada sušukti „Runda“, bet, kadangi folkloristai nepratę prie dirigavimo, viena mūsų narė Ugnė sušuko anksčiau (dirigentui pakėlus ranką kaip pasiruošimo ženklą), tai mus ten šalia stovinčius labai pralinksmino“, – su šypsena prisimena ilgametis Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ narys Paulius.

Dainų šventės renginiai vyksta visą savaitę nuo birželio 30 d. (pirmasis renginys – Kaune) iki liepos 6 d. baigiamojo koncerto Vilniaus Vingio parko estradoje.