Kalba ekspertai Naudinga žinoti Rajono problema

Daugiabučių šiukšlių vamzdžių užvirinimas: pritarti ar ne?

Dalis nuo sovietmečio Vilniuje likusių šiukšlių vamzdžių skaičiuoja paskutines savaites

Šių metų pradžioje Vilniuje įsigaliojo naujos Atliekų tvarkymo taisyklės, kurios skelbia, jog visame mieste turi būti panaikintos šachtinės atliekų surinkimo sistemos, liaudiškai vadinami – šiukšlių vamzdžiai. Dalis gyventojų šį sprendimą palaikė nuo pat pradžių, dalis tam priešinasi ir dabar. Tačiau, ką apie šį sprendimą mano specialistai?

Leidžia spręsti gyventojams

Visai netrukus Vilniuje planuojama pradėti pirmuosius šachtinių atliekų surinkimo sistemų užsandarinimo darbus. Tokios rūšies šiukšlių išmetimo sistemos yra įrengtos nemažoje dalyje senos kartos ar sovietinių daugiabučių.

Kaip pasakoja daugiabučių namų administravimo įmonės „Mano BŪSTAS“ Vilniaus regiono vadovas Ramūnas Burokas, šis sprendimas buvo priimtas ne daugiabučių administratorių, o savivaldybės. Nors įmonės atstovas dėl daugelio priežasčių šį sprendimą palaiko, tačiau teigia, jog „Mano BŪSTAS“ pritarė šio sprendimo priėmimą perleisti į pačių gyventojų rankas.

„Esame įsitikinę, jog daugiabučių namų savininkams niekas negali nurodyti, kaip jie turėtų elgtis su jų namuose įrengtais šiukšlių šalintuvais, „Mano BŪSTAS“ savo administruojamuose namuose rengia balsavimus, kuriuose, tikimasi, sudalyvaus kuo daugiau gyventojų. Balsavimo metu klausiama, ar butų savininkai nori pasilikti atviras šiukšlių šachtas, ar nori jas užsandarinti“, – pasakoja R. Burokas.

Gavus daugumos gyventojų pritarimą, bent 51proc. gyventojų balsų už, užsandarinimo darbai pirmiausia bus atlikti tuose namuose, šalia kurių bus įrengtos požeminės ar pusiau požeminės konteinerių aikštelės.

Šalina antisanitarines sąlygas

Specialistai pagrindine priežastimi, kodėl daugiabučių gyventojai savo namuose turėtų atsisakyti šiukšlių vamzdžių sistemš, vienbalsiai išskiria antisanitarines sąlygas.

Anot jų, būtent dėl šiukšlių šalintuvų, įžengus pro lauko duris, daugelyje daugiabučių jus gali pasitikti itin nemalonus atliekų ir šiukšlių kvapas.

Dėl šachtinių atliekų šalinimo sistemų ir dalies gyventojų nesąmoningumo, daugiabučių koridoriuose, ant grindinio, neretai galima rasti šiukšlių, maisto atliekų likučių.

„Galbūt dalis vilniečių ir nepritartų teiginiui, jog įrengti ir naudojami šiukšlių šalintuvai nedaro neigiamos įtakos bendrųjų daugiabučio erdvių švarai, tačiau realybė yra kiek kitokia. Mažiau nei 10 proc. daugiabučių su įrengtomis atliekų šalinimo sistemomis visada atitinka sanitarines sąlygas“, – teigia „Mano BŪSTAS“ Vilniaus regiono vadovas.

Anot daugiabučius prižiūrinčios įmonės atstovo, nors jų darbuotojai nuolatos tvarko, periodiškai atlieka dezinfekavimo darbus daugiabučiuose su šiukšlių šalintuvais, užtenka vienos dienos per savaitę, kad vėl atėję į darbą darbuotojai laiptinėje rastų išmėtytas šiukšles, o pats atliekų vamzdis iš vidaus būtų aplipęs jau supuvusiomis maisto atliekomis.

„Žinoma, mūsų darbuotojai sąmoningai ar nesąmoningai išmėtytomis atliekomis pasirūpina, laiptinės yra valomos specialiomis priemonėmis, tačiau žala vis vien būna padaryta, nes gyventojai kone parą gyvena aplinkoje, kuri tikrai neatitika sanitarinių sąlygų“, – sako R. Burokas.

Įmonės „Mano BŪSTAS“ Vilniaus regiono vadovas primena ir tai, jog atsisakę šiukšlių šalintuvų, gyventojai pašalintų ir dar vieną, gana dažną, problemą – šiukšlių vamzdžių užsikimšimą, kuris ypatingai padažnėja švenčių laikotarpiu, kai gyventojai į šiukšlių šalintuvus meta viską, kas papuola po ranka.

Specialistai taip pat atkreipia dėmesį į tai, jog antisanitarinės sąlygos šalia šiukšlių šalintuvų šachtos skatina įvairių graužikų bei kitų gyvenų atsiradimą. Tai gali būti ir tarakonai, žiurkės ar katinai, visai greta namo durų ištampantys gyventojų jau išmestas šiukšles.

Skatina tausoti gamtą

Dar viena priežastis, kurią įvardijo ir naujas Atliekų tvarkymo taisykles priėmę savivaldybės atstovai ir daugiabučių administratoriai – skatinimas rūšiuoti šiukšles bei mažinimas bereikalingai išnaudojamų energijos, reikalingos namo šildymui, resursų.

Anuomet tapusios gyventojų atradimu ir džiaugsmu, sutaupančiu laiką, dabar šiukšlių šalinimo sistemos pripažintos kaip nebeūkišku sprendimu. Senos statybos daugiabučiai namai dalį šilumos būtent ir praranda per nesandarius šiukšlių šalinimo vamzdžius.

„Mano BŪSTAS“ atstovas Ramūnas Burokas atkreipia dėmesį ir į tai, jog dėl nemalonaus laiptinių kvapo, kurio priežastis yra šiukšlių šalintuvų vamzdžiuose užstrigusios šiukšlės, gyventojai padėtį taisyti bando laiptinėse atidarydami langus.

„Vėdinti patalpas ne tik reikia, tai daryti yra būtina, tačiau gyventojai turėtų suprasti, jog žiemą kelioms paroms palikdami atvirus laiptinės langus, gal ir sumažins tvyrantį nemalonų kvapą, tačiau taip pat praras ir šilumą name. Aišku, čia ir vėl reikia pabrėžti, jog sumažėjęs blogas kvapas antisanitarinių sąlygų nepakeis“.