Kalba gyventojai

Gidė Evelina: „MO yra apie mus!“

Gidė, menotyrininkė Evelina Šuscickytė MO muziejuje reguliariai veda ekskursijas nuo praėjusių metų lapkričio.
Gidė, menotyrininkė Evelina Šuscickytė MO muziejuje reguliariai veda ekskursijas nuo praėjusių metų lapkričio.

Nors nuo MO muziejaus atidarymo praėjo jau 3 mėnesiai, tačiau jį vis dar kasdien aplanko šimtai lankytojų. Iš Trakų kilusi gidė Evelina Šuscickytė pirmą kartą apsilankiusi MO suprato, kad nori geriau šį muziejų pažinti, o naujus atradimus garantuoja jos vedamos ekskursijos.

Susitikome su Evelina MO muziejaus kavinėje. Vos įžengus į muziejų matyti, kaip jis alsuoja gyvybe: prie kasos buriuojasi naujų lankytojų grupė, kiti vaikštinėja po parodą, treti laiką leidžia skaitykloje ar žiūri multimediją. Akivaizdu, kad muziejaus steigėjai Danguolė ir Viktoras Butkai pasiekė savo tikslą – MO puikiai atitinka šiuolaikinio žmogaus poreikius.

Evelina, kaip tapote MO muziejaus gide?

Esu menotyrininkė, gido licenciją įgijau 2017 metais. Tad nekantriai laukiau, kada duris atvers nauja kultūrinė erdvė – MO. Vos tik apsilankiusi šiame muziejuje supratau, kad norėčiau pasigilinti į visų kūrinių kontekstą, nes modernaus  ir šiuolaikinio meno nagrinėjimui tai ypač svarbu. Iš pradžių dariau tai savo malonumui: gilinausi į MO multimedijos medžiagą, susipažinau su pateikta informacija apie autorius ir kūrinius, nagrinėjau papildomą medžiagą. Susisteminusi visas žinias, nusprendžiau jomis pasidalinti su kitais.

Kada surengėte pirmąją savo ekskursiją šiame muziejuje?

Pirmoji ekskursija įvyko praėjusių metų lapkričio 11 dieną. Nuo to laiko reguliariai organizuoju meno turus. Kiekviena ekskursija yra vis kitokia – lankytojų grupės savo įžvalgomis papildo galimas kūrinių interpretacijas. Būtent tuo ir yra žavus modernus ir šiuolaikinis menas, nes kūriniai neturi vienintelės teisingos interpretacijos – kiekvienas žiūrovas, turėdamas savo individualią patirtį, gali įžvelgti naujų prasmių. Todėl nemėginu žmonių įtikinti savo tiesa, bet stengiuosi išryškinti kūrinių detales, jų simboliką ir reikšmę istoriniame kontekste. Mes su lankytojais kartu konstruojame kūrinių reikšmes.

Kiek ekskursijų MO jau pravedėte?

Suskaičiavau 11 ekskursijų, bendrai mano meno turuose apsilankė apie 200 žmonių. Gidauju savo laisvalaikiu: penktadieniais ir savaitgaliais. Matau, kad šis laikas patogus lankytojams.

Kurie eksponatai sulaukia didžiausio lankytojų dėmesio?

Abejingų nepalieka Jurgos Barilaitės „Audra stiklinėje“. Žmonės aktyviai įsitraukia, smalsiai apžiūrinėja šį kūrinį – filmuoja, fotografuoja. Šis darbas visiems sukelia tik pozityvias emocijas. Taip pat verta paminėti brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų darbus, kurie, papasakojus kontekstą ir kūrinio prasmę, žmones emociškai paveikia. Kai sustojame apžiūrėti Rimvido Jankausko-Kampo kūrinį„Visi žvėrys“ su lankytojais žaidžiame tokį žaidimą – bandome įvardinti įvairias figūras, kurias atpažįstame paveiksle. Lankytojai noriai įsitraukia į šį žaidimą.

Rimvido Jankausko-Kampo paveikslas „Visi žvėrys“ ekskursijoje tampa įtraukiančiu žaidimu.
Rimvido Jankausko-Kampo paveikslas „Visi žvėrys“ ekskursijoje tampa įtraukiančiu žaidimu.

O kuris kūrinys artimiausias Jums?

Išskirčiau Leono Lino Katino „Septynios Dienos Rusnėje, arba Pienių Žydėjimas prieš“. Kiekvieną kartą žiūrėdama į šį paveikslų ciklą matau vis kitą vaizdą – pienes galima perdėlioti ir keisti jų vietą. Tai labai įtraukiantis, interaktyvus kūrinys. Man asmeniškai pienė yra labai artima gėlė, nes gimiau gegužės mėnesį, kai laukuose labiausiai žydi pienės, todėl man jos primena vaikystę.

Kuo unikalus MO muziejus?

MO kolekcija yra unikali, nes ji reprezentuoja meno kūrinius, sukurtus nuo 1960-ųjų iki šių dienų, o jos branduolį sudaro kūriniai įgyvendinti sovietmečiu. Tai tie kūriniai, kurie  neatitiko nustatytų turinio ir formos „rėmų“, nebuvo priimtini režimui, todėl liko nuošaly. Būtent jie ir sudaro MO kolekcijos branduolį. Iki MO kolekcijos mes neturėjome tokio rinkinio, kuris atspindėtų šį laikotarpį.

Pati MO muziejaus erdvė yra unikali, inovatyvi ir šiuolaikiška. Manau, architektų sumanymas linijomis, orientuotomis į pastato vidų simboliškai sulieti viešąją ir privačią erdvę, kai muziejus tampa atviras visiems, yra labai įdomus sprendimas. Tokia erdvė leidžia praplėsti muziejaus sampratą, kur telpa ne tik klasikinė paroda, bet ir įvairūs renginiai, pristatymai, kino vakarai, susitikimai, diskusijos. To labai trūko Vilniui.

Kada artimiausios Jūsų meno turų datos?

MO muziejuje artimiausi turai vyks:

Vasario 1 d. 17 val.

Vasario 10 d. 12 val.

Vasario 15 d. 17 val.

Vasario 22 d. 17 val.

Būtina išankstinė registracija, užpildant registracijos formą.

Taip pat vasario 2 d. ir vasario 24 d. vesiu ekskursijas Trakų istorijos muziejuje ir senamiestyje. Visas aktualias naujienas kviečiu sekti Facebook puslapyje „Meno turai“.

Ačiū už pokalbį!