Kalba gyventojai

Gidės, svajojančios apie pasaulį be socialinės atskirties: „Tai yra gyvenimo projektas“

Rūta Norkūnė ir Elena Gasiulytė (nuotr. Sandros Vilimaitės)

Dvi profesionalios gidės, Rūta ir Elena, įkūrusios nestandartinių ekskursijų po Vilnių projektą „Idėjų karalystė“ ne tik svajoja apie pasaulį be socialinės atskirties, bet ir tiki, jog mokymasis gali būti taip pat prasmingas, kaip ir įdomus. Šis duetas sutiko papasakoti apie tai, kuo šiuo metu gyvena vilniečių ir miesto svečių liaupsinama iniciatyva.

Kaip gimė jūsų duetas ir pats projektas „Idėjų karalystė“? Kuo Jūsų rengiamos ekskursijos išskirtinės, kodėl teigiate, jog jos nestandartinės?

Elena: Mudvi susipažinome studijuodamos lietuvių filologijos ir ispanų kalbos bakalaurą Vilniaus universitete, tačiau apie bendrus darbus tuomet dar negalvojome. Vėliau abi įsidarbinome Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose, kur ir supratome, kad esame puiki komanda, norime ir galime dirbti drauge. Išėjusios iš rūmų įkūrėme „Idėjų karalystę“, kuri šiuo metu skaičiuoja pusantrų veiklos metų. Iš karto turėjome mintį ekskursijas paversti aktyvesne patirtimi, kur žmonės ne tik klausytų, ką mes kalbame, bet ir aktyviai dalyvautų – įsitrauktų į žaidimus, užduotis, spėliones. Savo ekskursijose nešiojamės ir naudojame daug įvairiausių daiktų – siūlome atpažinti kvapus, skonius, ką nors degustuojame, žmonės iš maišelių ištraukia asociatyvius daiktus, per kuriuos papasakojame vieną ar kitą istoriją. Ne veltui viena iš mūsų ekskursijų vadinasi „Vilnius: 5 pojūčiai“ – stengiamės išnaudoti juos visus. Panašius metodus naudojame dirbdamos tiek su vaikų, tiek su suaugusiųjų grupėmis, nes tikime, kad žaidimams ir aktyviam pažinimui nėra amžiaus limito.

Savo puslapyje minite socialinę atskirtį mažinančius darbus. Kaip tai įprasminate?

Elena: Kol kas daugiausiai dirbame autizmo spektro sutrikimo (ASS) srityje. Vykdėme ne vieną edukacinį projektą, skirtą šį sutrikimą turintiems vaikams, bendradarbiaujame su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“. Šiuo metu keliaujame po Lietuvos bibliotekas su mokymais apie tai, kaip pasirengti priimti ASS turinčius lankytojus, ir džiaugiamės vis didėjančiu susidomėjimu.

Taip per pastaruosius veiklos metus bendradarbiavome su  labdaros ir paramos fondu „Frida“, kuris kasmet organizuoja „Baltojo kaspino“ festivalį, skirtą atkreipti dėmesį į smurtą lyties pagrindu. Lietuvos žmogaus teisių centro iniciatyva sukūrėme ekskursiją „Šalom, Vilniau“ apie žydišką kultūrą. Mums labai svarbu bent kiek paklibinti mitus, dažnai atsirandančius iš baimės ir paprasčiausio nežinojimo. „Idėjų karalystės“ pasaulis yra atviras visiems ir kiekvienam, ateityje norėtume įgyvendinti ir daugiau socialinę atskirtį mažinančių veiklų.

Kokį žmonių susidomėjimą pastebite? Kokius atsiliepimus po ekskursijų gaunate?

Rūta: Labai džiaugiamės, kad mūsų ekskursijose noriai dalyvauja ir maži, ir dideli. Turime atskirų maršrutų šeimoms, vaikams ir suaugusiems, tačiau kiekvienoje jų bet kurios amžiaus grupės atstovas gali sužinoti kažką naujo ir smagaus. Nors skelbiame informaciją apie savo ekskursijas socialiniuose tinkluose, visgi žmonės dažniausiai mus randa per žodines rekomendacijas, kurias perduoda vieni kitiems. Tai mums turbūt yra didžiausias komplimentas.

Kokie „Idėjų karalystės“ ateities planai? Kaip manote, ar šiuo projektu pasiekėte tai, ko norėjote?

Rūta: Idėjų karalystę kūrėme, kaip saviraiškos platformą, niekad nebandėme jos įrėminti konkrečiu terminu, tai ir gyvenimo projektas, ir laisvalaikis, ir verslas, ir gyvenimo būdas.
Idėjų karalystėje nuolat verda naujos idėjos naujiems maršrutams, socialinės atskirties mažinimo veikloms. Visada esame atviros naujiems projektams ir bendradarbiavimui.

Viena populiariausių ekskursijų: „Žaidžiu VIlnių“

TOP 3 populiariausios jūsų organizuojamos ekskursijos Vilniuje?

Rūta: Visos mūsų ekskursijos yra sukurtos norint dalyvius įtraukti į pasakojimą, žaisti ir skatinti smalsumą. Pati populiariausia mūsų ekskursija vaikams ir šeimoms, savotiškas miesto pažinimo pradžiamokslis – „Žaidžiu Vilnių“, kuriai vaikų pageidavimu (!) sukūrėme tęsinį „Žaidžiu Vilnių 2“. Panaši ekskursija vyresniems vadinasi „Vilnius: 5 pojūčiai“, kuri dėl smagių veiklų patinka ir vilniečiams, ir pirmą kartą mieste besilankantiems svečiams.

Moterų kompanijų labai pamėgta ekskursija „(Ne)pamirštos Vilniaus moterys“, kurioje pasakojame apie įkvepiančias, drąsias, taisykles laužusias ir keitusias istorines Vilniaus miesto herojes.

Šiuo metu labai daug dėmesio sulaukia ir visai kitokia ekskursija apie žydišką Vilnių – „Šalom, Vilniau“, kurią sukūrėme kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru bei Lietuvos žydų bendruomene. Ekskursijoje žmonių laukia litvakiškų beigelių degustacija ir pasakojimai apie žydų kasdienybę, darbus, kultūrinį palikimą.

Ekskursija apie žydišką Vilnių: „ŠALOM, VILNIAU!“ (nuotr. Vilimo Norkūno)