Naudinga žinoti

Išsiaiškinome: kokius automobilius vagia Vilniuje

Asociatyvi nuotrauka (Juliaus Kalinsko nuotr.)

Automobilių vagystės yra nemenka problema ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje. Nors praėjusiais metais automobilių vagysčių skaičius šalyje mažėjo, Vilniuje jis išliko stabilus. „Kalba vilniečiai“ nusprendė išsiaiškinti, kokie automobiliai Vilniuje tampa dažniausiu vagišių grobiu.

Vagysčių skaičius išlieka panašus

Nors praėjusiais metais visoje Lietuvoje buvo pavogti 565 automobiliai ir tai yra 18,4 proc. mažiau nei 2018 metais, Vilniuje automobilių vagysčių skaičius išlieka stabilus. Pagal Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio pateiktus duomenis, prieš dvejus metus, 2018-aisiais, Vilniaus miesto policija užfiksavo net 210 pavogtų automobilių atvejų, o 2019-aisiais  šis skaičius beveik nepasikeitė –  per metus buvo pavogta 218 automobilių.

Populiariausiu vagišių taikiniu, kaip ir kituose miestuose, išlieka panašių modelių automobiliai, tie, kurių Lietuvoje nuperkama daugiausia. Tarp tokių automobilių tradiciškai randame Audi, BMW, Volkswagen ir Toyota markių automobilius.

Tiesa, įvairios draudimo bendrovės savo pranešimuose mini, jog nors pastaraisiais metais automobilių vagysčių skaičius ir mažėja, tačiau ryškėja tendencija, rodanti, jog naujesni ir prabangesni automobiliai dažniau tampa vagišių taikiniu, nei senesnių metų automobiliai. Remiantis Estijos kompanijos „Ria.com Marketplaces“ atlikta naujų automobilių rinkos apžvalga, praeitais metais Lietuvoje daugiausia kartų pirkti nauji automobiliai yra Fiat, Škoda ir Toyota.

Nauji apsaugos būdai

Specialistai teigia, jog šiais laikais ne visi vagišiai ilgai džiaugiasi savo grobiu. Naujuose automobiliuose dažnai galima rasti automobilio buvimo vietą nustatyti leidžiančias sistemas, todėl nukentėjusiesiems nuo vagių vis dažniau pavyksta savo turtą atgauti. Automobilio buvimo vietą galima sekti telefone ar kompiuteryje. Taip pat yra galimybė nustatyti, ar su automobiliu išties važiuoja jo savininkas.

Jau kurį laiką automobiliams nuo vagių apsaugoti naudojami imobilizatoriai – prietaisai, kurie blokuoja variklio veikimą, jei vairuotojas neturi specialaus elektroninio rakto ar kitu, tik savininkui žinomu būdu, neišjungia apsaugos.

Papildomas saugiklis neleidžia nusikaltėliams jais taip lengvai pasinaudoti. Imobilizatoriai skiriasi savo veikimo principu ir galimybėmis, o kai kurie jų šiandien jau yra išties išmanūs, todėl ir labiausiai pasirengusiems nusikaltėliams sukelia problemų.

Nors visai neįveikiamų apsaugos sistemų nėra, tačiau jų kompleksiškumas ir pažangumas dažnai atbaido ilgapirščius ar stipriai apsunkina jų darbą, priverčia sugaišti daugiau laiko ir labiau rizikuoti, todėl vagystės tikimybę gerokai sumažina. Be to, dėl modernių apsaugos priemonių vogtus automobilius ar jų dalis nusikaltėliams tampa sunkiau realizuoti juodojoje rinkoje.

Iš automobilių dalių dažniausiai ilgapirščiai pasisavina žibintus, veidrodėlius, multimedijos sistemas ir kt. Per šiuos metus užregistruoti jau 172 automobilių detalių vagysčių atvejai, dėl kurių gyventojams jau išmokėta ir dar bus atlyginta nuostolių už daugiau kaip 213 tūkst. eurų.