Rajono problema

Kaip sostinės mokyklos pasitiko naujus mokslo metus?

Vienos prestižiškiausių sostinės mokyklų, Villniaus Licėjaus, laiptai jau dešimtmečius nematė remonto.

Rugsėjį į mokyklas vėl sugužėjo moksleiviai. Kol jie atostogavo, mokymo įstaigos turėjo laiko pasiruošti naujiems mokslo metams. Tad prieš pat rugsėjį keliavome pasižiūrėti, kaip atrodo Vilniaus mokyklų kiemai.

„Sužaliavę“ mokyklų takai

Aplankėme įvairių Vilniaus rajonų gimnazijas. Apžiūrėjome Vilniaus licėjaus, Žirmūnų gimnazijos, Antakalnio gimnazijos ir progimnazijos, VGTU inžinerijos licėjaus, Viršuliškių progimnazijos ir Karoliniškių gimnazijos kiemus.

Vienos mokyklos atrodo nepriekaištingai susitvarkiusios: naujas grindinys, tvarkingi laiptai, turėklai. Pavyzdžiu galime laikyti VGTU inžinerijos licėjų ir centre esančias mokyklas. Deja, labiau nuo centro nutolusios mokymo įstaigos gražia aplinka pasigirti negali.

Štai einant į Karoliniškių gimnaziją mus pasitiko „sužaliavę“ takai. Žolė suvešėjo tarp grindinio plytelių ir, atrodo, niekas per vasarą jos čia neravėjo. Ar šios gimnazijos kiemas bus tvarkomas? Ar taps žaliuoju kampeliu?

Karoliniškių gimnazijos takai per vasarą „sužaliavo“.

Panaši situacija ir vienoje geriausių sostinėje – Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje. Nors čia takas į pagrindinį mokyklos įėjimą išklotas naujomis plytelėmis, tačiau prie buvusio fontano, pačiame kiemo centre esanti grindinio danga mena sovietmečio laikus. Iš po grindinio kyšanti žolė nuo saulės jau pageltusi ir išdžiūvusi.

Vilniaus Žirmūnų gimnazija
Vilniaus Žirmūnų gimnazijos kiemo grindinio danga ir neveikiantis fontanas mena sovietmečio laikus.

Klausėme mokyklos atstovų, ar žada kažką daryti ir, galbūt, planuoja atnaujinti fontaną.

„Mielai atnaujintume dangą, jei Vilniaus savivaldybė skirtų lėšų. Paraiška tam pateikėme. Fontano atgaivinti neketiname, nes tai per brangus malonumas“, – komentavo Vilniaus Žirmūnų gimnazijos direktoriaus pavaduotojas aplinkai Vincas Karčauskas.

Pavojai kelyje į mokyklą

Vaikščiodami po mokyklų kiemus atkreipėme dėmesį ir į tai, kaip atrodo laiptai prie jų įėjimo.

Deja, prasčiausiai atrodo Viršuliškių progimnazija. Čia vaikams patartina žiūrėti po kojomis lipant laiptais, nes jie jau aptrupėję ir seniai „prašosi“ atnaujinimo. Deja, mokykla kol kas nieko padaryti negali.

„Buvome pateikę prašymą Vilniaus miesto savivaldybei dėl kiemo ir laiptų remonto. Gavome informaciją, kad mus  informuos, kai bus numatyti darbai“, – komentavo Viršuliškių progimnazijos direktorė Ramutė Mečkauskienė.

Viršuliškių progimnazija
Viršuliškių progimnazijos direktorė laukia, kol bus skirta lėšų mokyklos laiptų remontui.

Prastai atrodo ir Vilniaus licėjaus laiptai. Prestižine laikoma mokymo įstaiga savo išore neprimena sostinės licėjaus. Oficialiame licėjaus interneto puslapyje pateikta informacija – sena: rašoma, kad 2006 metais čia buvo naujai sumontuota pastato šildymo sistema, pakeisti langai ir įėjimo durys. Tačiau informacijos apie vėliau atliktus remonto darbus neradome.

Vilniaus licėjaus laiptai
Vilniaus licėjus rugsėjui nepasiruošė – laiptai vis dar atrodo labai prastai.

Kol vienose mokyklose moksleiviams pavojų kelia avarinės būklės laiptai, kitur – pats kelias į mokykla tampa kliūčių ruožu. Štai į Žemuosiuose Paneriuose esančią Vilniaus Vaduvos mokyklą vaikai jau ilgus metus keliauja lietaus kanalizacijos vamzdžiu, nes kitu atveju jiems tektų kirsti judrią ir pavojingą geležinkelio liniją. Važiuoti keliolika kilometrų aplink – ne išeitis.

Kiek lėšų skiriama mokyklų kiemų ir aplinkos sutvarkymui, Vilniaus miesto savivaldybė nekomentavo.

Kitos mokyklos puošiasi

Kol vienoms mokykloms reikia grindinio plyteles keisti ar laiptus remontuoti, kitos dalyvauja meno projektuose. Štai Vilniaus Antakalnio progimnazijos fasadą papuošė dailininkės Silvijos Drebickaitės piešinys. Jis puikiai matomas ir pėstiesiems, ir  Antakalnio gatve važiuojantiems vairuotojams.

Antakalnio progimnazija
Kol kitoms sostinės mokykloms reikia tvarkytis, Antakalnio progimnazija puošiasi.

„Šios mokyklos siena tinkama monumentaliam menui“, – teigė menininkė S. Drebickaitė. Jos darbas – tai meno projektų rėmimo programos „Kuriu Vilnių“ dalis.

Kaip atrodo Jūsų vaiko mokyklos kiemas? Pasidalinkite!