Naudinga žinoti Šiandien rajone

Kiek šiemet studentams kainuos buto nuoma sostinėje?

Išlaikius brandos egzaminus bei įstojus į aukštąsias mokyklas, pirmakursiams belieka susirasti būstą naujame mieste. Vieni renkasi studentišką gyvenimą bendrabutyje, kiti – nuomojasi butą.  Nekilnojamojo turto brokeriai teigia, kad nepaisant pandemijos, rugpjūtis išlieka aktyviausiu nuomotojų mėnesiu. Tad „Kalba vilniečiai“ domisi, ko tikėtis atvykstantiems studentams?

Nuomos kainos krito 10 proc.

Pasak „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainickio, didžiausias smūgis būsto nuomos rinkai buvo suduotas per karantiną, įvedus nuotolines studijas.

„Nemažai studentų tuo metu prarado darbus aptarnavimo sferoje. Sumažėjus ar apskirtai dingus pajamoms, esant galimybei, dažnas nutraukė nuomos sutartis ir grįžo pas tėvus. Nuotolinio studijavimo procese, gyvenamoji vieta tampa neaktuali“, – sako T. S. Kvainickis ir priduria, kad situaciją nuomos rinkoje apsunkimo ir turizmo sektoriaus problemos. Mat dingus turistų srautui, nemaža dalis trumpalaikės nuomos būstų buvo pradėti nuomoti ilgesniam laikui. Tuo metu konkurencijai padidėjus, kainos centriniuose sostinės rajonuose ir Senamiestyje sumažėjo apie 10 proc.

Nuomos kainos iki 4000 Eur/mėn.

Anot T. S. Kvainickio, Vilniuje yra daugiau nei 1500 nuomos variantų, iš kurių kiekvienas būstą gali išsirinkti pagal individualius poreikius. Tiesa, reikia įvertinti ir finansines galimybes.

Šiuo metu galima išsinuomoti būstą nuo 50 eur/mėn. avarinio stovio name Naujojoje Vilnioje iki beveik 4000 Eur/mėn. už išskirtinės prabangos 6 kambarių apartamentus senamiestyje.

„Dėl karantino ilgalaikės nuomos rinka pasipildė anksčiau turistams nuomotais butais, tad didžiausia būsto pasiūla šiuo metu yra Senamiestyje bei Naujamiestyje. Besibaigiant senoms studentų būsto nuomos sutartims, nemažas pasirinkimas yra Antakalnyje, Žirmūnuose, Pašilaičiuose, Fabijoniškėse. Dėl intensyvios naujų gyvenamųjų projektų plėtros nemažai butų siūloma ir Šnipiškėse“, – aiškina NT specialistas.

NT specialistas išskiria, kad pigesniuose, periferiniuose ir mažiau patraukliuose mikrorajonuose, pavyzdžiui,  Naujininkuose, Naujojoje Vilnioje, vieno kambario butų nuoma kainuoja apie 200 – 250 Eur/mėn., dviejų – 300 – 350 Eur/mėn.

Naujesniuose, tačiau paskutiniais dešimtmečiais mažiau vystomuose mikrorajonuose (Viršuliškėse, Fabijoniškėse, Jeruzalėje, Karoliniškėse, Lazdynuose, Šeškinėje, Justiniškėse) vieno kambario butų nuomos kainos svyruoja apie 250–300 Eur/mėn., dviejų – 350–400 Eur/mėn., trijų kambarių – 400–475 Eur/mėn.

Arčiau centro esančiuose didesnio patrauklumo rajonuose (Žirmūnuose, Antakalnyje) bei pastarąjį dešimtmetį intensyviau vystytose teritorijose (Pilaitėje, Pašilaičiuose, Lazdynėliuose, Santariškėse) vieno kambario butų nuoma kainuoja apie 300–350 Eur/mėn., dviejų kambarių – 400–425 Eur/mėn., trijų kambarių – 450–550 Eur/mėn.

Miesto centre (Naujamiestyje, Šnipiškėse, Žvėryne, Užupyje, Senamiestyje) vieno kambario buto nuomos kaina siekia 325–400 Eur/mėn., dviejų – 450–600 Eur/mėn., trijų – 650–850 Eur/mėn.

Studentams būstas arčiau centro

Ne paslaptis, kad studentai ieško būsto nuomai arčiau centro, kuriame dirba bei pramogauja, arba aukštosios mokyklos, kurioje studijuoja.

„Pagrindinis ribojimas – biudžetas. Būstui svarbu jo vieta, dydis bei būklė, todėl esant ribotam biudžetui, studentams paprastai tenka rinktis du kriterijus ar tik vieną iš trijų. Kalbant apie minėtus kainų lygius, už vidutinę kainą, pavyzdžiui Šnipiškėse, bus siūlomas butas arba kiek senesniame name, arba su prastesniais vaizdais, arba prasčiau įrengtas. Kuo aukščiau kainos vidurkio pasiūlymas, tuo geresnis bus būsto savybių komplektas“, – komentuoja T. S. Kvainickis.

Rugpjūtis – aktyviausias mėnuo

NT ekspertas pabrėžia, kad būsto nuomą įprastai veikia sezoniškumas. Rugpjūčio mėnuo – vienas aktyviausių, nes nemažą dalį nuomininkų sudaro studentai.

„Palyginimui – atvejis iš kolegos patirties. Tas pats butas buvo nuomojamas gegužės mėnesį, o dėl pasikeitusių nuomininkų aplinkybių teko butą pernuomoti rugpjūčio pradžioje. Vietoje 20 dienų nuomojimo procesas užtruko vos vieną dieną, o ir nuomos kainą suderėjo 5 proc. aukštesnę“, – sako pašnekovas.

Situacija laikinojoje sostinėje

Tuo tarpu „Ober-Haus“ Kauno biuro gyvenamojo NT ekspertė Audronė Urbanavičienė pastebi, kad Kaune ilgalaikės nuomos kainos karantino laikotarpiu praktiškai nekito (nei augo, nei krito).

„Galima pastebėti tik senamiesčio rinkoje laikiną tūptelėjimą kovo-balandžio mėnesiais, kuris jau senokai atsistatė.  Šiuo metu rinka gyvena atsargiu optimizmu rudeniui“, – sako NT ekspertė.

Žinoma, Kaune būsto nuomos kainos rugpjūčio mėnesį pakyla net iki 10 proc. A. Urbanavičienė priduria, kad šiemet nuomos kainų pokytis jau yra juntamas. Tam įtakos turi ne tik studentų antplūdis, bet ir negausi nuomojamų butų pasiūla. Kaune, skirtingai nei sostinėje, pasiūla vis dar neatitinka paklausos, o tai tiesiogiai turi įtakos nuomos kainai.

Pasak A. Urbanavičienės, 1 kambario butą (nuo 25 iki 43 kv. m.) Centre galima išsinuomoti nuo 300 iki 450 Eur.

Mažos kvadratūros palėpėje ar cokoliniame aukšte 13–20 kv. m. nuomos kaina siekia nuo 120 iki 190 Eur. 2 kambarių – tai nuo 330 iki 500 Eur., 3–4 kambarių – nuo 360 iki 750 Eur.

Virš 100 kv. m gerai įrengtų butų nuomos kaina siekia 1200-1700 Eur.