Naudinga žinoti

Knygomatas A.Mickevičiaus bibliotekoje bei kitos įdomybės

Retų spaudinių skaitykla. T. Grigorčenkienės nuotr

Ar žinojote, kad prezidentas Theodoras Rooseveltas perskaitydavo vieną knygą per dieną? O ar žinote, kiek vidutiniškai knygų per metus perskaito šiuolaikinis skaitytojas? „Kalba vilniečiai“ kalbasi su Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos komunikacijos specialiste Donata Baniūniene apie siūlomus nuotolinius užsiėmimus bei kitas įdomybes bibliotekoje. Knygų fanams pateikiame rudens hitų sąrašėlį.

Pandemija vėl pradeda varžyti mūsų gyvenimą ir riboti laisvalaikį. Ar biblioteka siūlo užsiėmimus/veiklas/diskusijas nuotoliu?

Taip, antrąjį karantiną bibliotekos, mūsų – taip pat pasitinka jau drąsiau, siūlydamos daugiau virtualių produktų ir veiklų savo skaitytojams. Visą lapkričio mėnesį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kviečia tėvus dalyvauti virtualiose diskusijose itin svarbiomis temomis – kiekvieną šeštadienį 11 valandą vyksta Zoom diskusijos su savo sričių specialistais – psichologe, mitybos specialiste, dailės terapijos eksperte, kur tėvai gali užduoti klausimus, diskutuoti. Visa tai tiesiogiai transliuojama bibliotekos Facebook paskyroje. Lapkričio viduryje pristatysime naują interneto svetainę, kurioje bus galima rasti Šeimadienių biblioteką. Šeimadieniai  įprastai vyksta mūsų bibliotekoje šeštadieniais, kuomet su ikimokyklinio amžiaus vaikais skaitome knygas, darome kūrybinius darbelius ir kitaip smagiai leidžiame laiką. Nufilmavome jau 14 virtualių Šeimadienių, kuriuos šeimos suras internete ir galės smagiai leisti laiką drauge. Taip pat labai džiaugiamės, kad į virtualią erdvę perkėlėme skaitmeninio raštingumo mokymus. Nuotoliniu būdu vyksta kompiuterinio raštingumo mokymai šiomis temomis: kompiuterio pagrindai, paieška internete, elektroninis paštas, MS Word (tekstų kūrimas ir redagavimas), MS Excel (elektroninė skaičiuoklė), MS PowerPoint (pristatymų rengimo programa).

Kiek vidutiniškai knygų perskaito šiuolaikinis skaitytojas per metus?

Kiek vidutiniškai šiuolaikinis skaitytojas perskaito knygų per metus – sunkus klausimas bibliotekai, nes mes nevykdome skaitomumo tyrimų, galime kalbėti tik apie savo skaitytojus, kurių turime labai skirtingų. Esame viešoji biblioteka, kurioje skaito ir ikimokyklinukai, ir studentai, ir senjorai. Mūsų skaitytojų portretas labai margas.

Bet tie, kurie reguliariai skolinasi knygas į namus (tai yra, kartą per mėnesį po 5 knygas), vidutiniškai perskaito apie 60 knygų per metus.

Kiek fonde galima suskaičiuoti knygų?

Jeigu Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojų paklaustumėte, kiek mes turime leidinių, jie atsakytų – 8 kilometrus. Taip, knygų kiekiai bibliotekose matuojami ne tik visiems įprastais skaičiais, bet ir lentynų metrais. Mūsų bibliotekoje yra 8 kilometrai knygų lentynų! 2020 metų pradžioje bibliotekos fonde buvo apie 430 000 dokumentų – ne tik knygų, bet ir periodinių leidinių, filmų, stalo žaidimų, žemėlapių, natų sąsiuvinių bei kitų dokumentų. Bibliotekoje prenumeruojame daugiau kaip 100 pavadinimų žurnalus ir laikraščius lietuvių, anglų, lenkų, rusų, vokiečių, prancūzų ir kitomis kalbomis. Čia rasite beveik 100 stalo žaidimų, kurių didžiąją dalį galite pasiskolinti į namus. Turime „Mediateką“, kurioje galima rasti daugiau kaip 10 tūkst. garso ir vaizdo dokumentų įvairiose laikmenose – nuo vinilo plokštelių, VHS kasečių iki Blu-ray diskų. Įrašai skaitytojams išduodami į namus dviem savaitėms. Bibliotekoje formuojamas Mickevičianos fondas, kurį galime vadinti ir kolekcija. Didžioji dalis leidinių – tai poeto kūryba, kita dalis – literatūra apie A. Mickevičių.

Kiek per metus vidutiniškai pasiimama skaityti knygų?

Pernai išdavėme į namus 251 219 knygų (čia be kitų dokumentų – periodinių leidinių, vaizdo/garso laikmenų ir t.t.) Tik knygų.

Pasidalinkite, kokiomis iniciatyvomis šiuo metu džiuginate skaitytojus?

Šiuo metu testuojame naują paslaugą – Knygomatą. Visi žino, kas yra paštomatai, tad tikimės, kad jau labai greitai, bus galima iš anksto internetu užsisakytas knygas atsiimti Knygomate. Užsisakę norimas knygas internetu, galėsite pateikti prašymą, kad knygas norite pasiimti iš Knygomato. Sulaukę SMS žinutės, ateisite iki bibliotekos, suvesite gautą kodą ir pasiimsite knygas. Knygomatas veiks 24 valandas per parą. Tikime, kad tokia paslauga ypač reikalinga dabar, pandemijos laikotarpiu. Be to, visada yra „naktinių žmonių“, kurie nespėja ateiti iki bibliotekos dieną. Mūsų bibliotekoje visą parą veikia bekontaktis knygų grąžinimo įrenginys, pastebėjome, kad jo pagalba yra grąžinančių knygas ir 1 valandą nakties, ir 4 ryto.

Kokiomis įdomybėmis dar norėtumėte pasidalinti?

Mums šie metai ypatingi tuo, kad biblioteka švenčia 70 metų gimtadienį. Ilgai jį prisiminsime – ir dėl Covid-19 pandemijos, ir dėl to, kad galime solidų jubiliejų švęsti išgražėjusiose erdvėse. Po dalies pastato rekonstrukcijos atsivėrė Sofijos ir Juozapo Tiškevičių rūmų praeities ženklai, kurie puikiai dera su modernios bibliotekos koncepcija. Kai baigsis karantinas, kviečiame užsukti tiesiog pasivaikščioti po 19-20 a pradžią menančias erdves. Žinokite, kas ateina pas mus po ilgesnio laiko tarpo, būna maloniai apžavėti ir taip greitai nebeišeina.

Pabaigai, kokia knyga bibliotekoje brangiausia ir labiausiai vertinama?

Ta, kurią perskaičius skaitytojui širdyje lieka geras jausmas. Ta, kurios žmogus ieškojo jau seniai ir pagaliau rado mūsų bibliotekoje. Ta, kurią jis ateina į biblioteką pasiimti jau n-tąjį kartą. Ta, kurią jis pasiskolina atėjęs po keliasdešimt metų neskaitymo ir nesilankymo bibliotekoje. Kaip matote, mes turime daug labai brangių knygų.

Top-dešimtukas rudenį vaikų ir suaugusiųjų skaitomiausios knygos;

Vaikų bibliotekos darbuotojai sako, kad didelę dalį populiariausių vaikiškų knygų sudaro tos, kurias rekomenduoja perskaityti mokykloje pagal literatūros programą. Vaikų bibliotekininkai išskiria štai tokį populiariausių vaikų ir paauglių knygų TOP 10:

 • Nevykėlio dienoraštis (knygų serija);
 • Haris Poteris (knygų serija);
 • Emilis iš Lionebergos;
 • Pepė Ilgakojinė;
 • Mažasis princas;
 • Žvalgo mokinys (knygų serija);
 • Tomo Sojerio nuotykiai;
 • Ragana Lilė (knygų serija);
 • Domas ir Tomas (knygų serija);
 • Prietrankos dienoraštis (knygų serija).

 

Suaugusiųjų knygų TOP-20 sąrašas bibliotekos interneto svetainėje pateikiamas kiekvieną mėnesį. Naujausias rudeninis sąrašas yra štai toks:

 • Ten, kur gieda vėžiai / Delia Owens;
 • Apšviestoji / Tara Westover;
 • Bėgūnai / Olga Tokarczuk;
 • Kabinetas 339 / Dovydas Pancerovas, Birutė Davidonytė;
 • Berniukas nuryja visatą / Trent Dalton;
 • Dagilis / Donna Tartt;
 • Eiti kiaurai sienas / Marina Abramovič, James Kaplan;
 • Drugelių kambarys / Lucinda Riley;
 • Saulės sesuo: Elektros istorija / Lucinda Riley;
 • Kol aš nesu Aš / Dmitrij Trockij.

 

Visą TOP 20 galite rasti čia.