Kalba ekspertai Naudinga žinoti

„Mano aplinka“ praneša ­­– žiema neužklumpa netikėtai!

Kalendorinė žiema Lietuvoje prasidėjo simboliškai – su šaltuku ir snaigėmis. O praėjus vos kelioms dienoms šalyje gyventojų kantrybę tikrina ir plikledis. Tačiau, kaip „Kalba vilniečiai“  pasakoja „Mano aplinka“ vykdančioji direktorė Diana Lubė, jie sunkiausiam ir daugiausia jėgų pareikalaujančiam metų sezonui – pasiruošę jau seniai.

Pasak D. Lubės, įprastai „Mano aplinka“ pasiruošimą žiemos sezonui pradeda gegužės-birželio mėnesį, tačiau šiais metais dėl vieno didžiausių žiemos pasiruošimo projektų, smėlio-druskos mišinio gamybos neapibrėžtumo, pasiruošimas prasidėjo dar anksčiau: „Norėjome šį projektą ne tik atlikti tinkamai, bet ir laiku, be streso ir ekscesų“, – pasakoja įmonės atstovė.

Ateinančiam žiemos sezonui „Mano aplinka“ paruošė net 5000 tonų smėlio-druskos mišinio, kurį tikimasi išbarstyti iki kitų metų pavasario, kai sniegą pakeis lietus, o apniukusį dangų – saulė. Šio projekto įgyvendinimas prasidėjo dar ankstyvą pavasarį, kuomet svarstyti visi realizavimo variantai, inicijuoti konkursai, planuoti procesai.

Visgi, šis projektas yra tik vienas iš visų „Mano aplinka“ darbuotojų darbų, rengiantis šaltajam metų sezonui. Pirmiausia, reikia suplanuoti, kurie šaligatviai, važiuojamosios dalys, dviračių takai ir kelkraščiai bus valomi. Taip pat svarbu išanalizuoti, kaip: stambia-smulkia technika ar rankiniu būdu atitinkamos miesto vietos bus prižiūrimos. Planuojami maršrutai, reikalingos technikos kiekis, tuo pačiu vykdoma technikos inventorizacija, jos parengimas žiemos sezonui, vykdomi konkursai naujai technikai įsigyti. Kai jau viskas paruošta, prasideda darbuotojų mokymai: aptariama, kur ir kaip valyti, įvardijamos didžiausios sniego valymo klaidos, atsižvelgiama į gerąsias praktikas. „Kadangi tuo pat metu mieste lapų tvarkymo įkarštis, tai taip ir verčiamės per galvas…“, – šypsosi „Mano aplinka“ vykdančioji direktorė.

Žiemos sezonu darbuotojų rutina yra visiškai priklausoma nuo oro. Jie iš vakaro retai žino, ką darys kitą dieną: valys, platins, barstys ar tiesiog rinks šiukšles ir ruošis kitam snygiui. Darbo diena dažniausiai pradeda dar naktį (2–3 val.). Tokiu metu lauke ne tik labai šalta bei tamsu, bet ir itin slidu. „Žiemą turime pasirūpinti tinkama apranga ir galimybe sušilti, atsigerti arbatos ar kavos. Be to – tai ir fiziškai labai sunkus darbas. Kasdien, visą dieną kasti sniegą yra beprotiškai sunku, todėl mano akimis – visi mūsų darbuotojai yra herojai. Sezono pabaigoje jiems nelaiko nei rankos, nei kojos, o apie ligas ir peršalimus net laiko pagalvoti nėra. Žiemai pasibaigus – visi jaučiamės lyg po karo“, – apie sunkų darbą žiemą kalba D. Lubė ir visus posakio „žiema užklupo netikėtai“ iniciatorius kviečia į žiemos planavimo sesijas gegužės mėnesį.