Kalba ekspertai

„Mano BŪSTAS“ tęsia daugiabučių atnaujinimą sostinėje

Įmonė „Mano BŪSTAS“, pasinaudodama Savivaldybės parama paveldo statinių  fasadų ir balkonų atnaujinimui, kartu su gyventojais jau atnaujino ir ketina toliau tvarkyti ne vieną avarinės būklės daugiabutį.

Kasmet Vilniaus savivaldybė skiria tam tikro dydžio paramą, kuria, bendradarbiaudami su Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, gali pasinaudoti daugiabučių namų savininkai. Ši programa ypač aktuali sostinės centre stovintiems statiniams, kadangi kai kurių jų būklė yra kritinė. Avarinės būklės balkonai, aptrupėję fasadai, plyšiai – išties gadina Vilniaus miesto estetinį vaizdą bei kelia pavojų namo gyventojams bei praeiviams.

Daugiabučių gyventoms gauti paramą ir įgyvendinti norą gyventi gražesniame ir saugesniame name padeda daugiabučius administruojanti ir prižiūrinti įmonė „Mano BŪSTAS“.

Įmonės Vilniaus regiono vadovė Jurgita Alksninienė patvirtino, kad suteikiama parama yra laukiama ir gyventojams labai reikalinga. Dažnai atnaujinant daugiabutį namą kyla įvairių prieštaravimų, dėl kurių gyventojai linkę nepritarti darbams. Pavyzdžiui, neturintis balkono gyventojas taip pat turi mokėti už jo remonto darbus, nes tai yra bendroji namo konstrukcija – bendras turtas, nebent savo namo apraše gyventojai sutaria kitaip. Būsima kompensacija dažniausiai skatina pritarti remonto darbams.

„Dažniausiai fasado remonto darbai iškyla randantis avarinės būklės požymiams, negu dėl estetinio poreikio. Todėl apie būklę įspėjame gyventojus atlikę apžiūras ir pasiūlę jiems pradėti kaupti tikslines lėšas. Bet neretai avarinę būklę tenka šalinti čia ir dabar – dėl nepriežiūros yra atsakingas namo administratorius. Esant avarinei būklei, bendroji gyventojų nuosavybė yra remontuojama be savininkų pritarimo. Tačiau sulaukus vieningo gyventojų pritarimo atsiranda galimybė gauti finansinę paramą“, – pasakoja J. Alksninienė.

Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra (VSAA) kiekvienais metais kviečia teikti paraiškas gauti paramai. J. Alksninienė priduria, kad ši parama yra skirta ne pastatų renovacijai, bet jų fasadų, stogų ar balkonų rekonstrukcijai stengiantis išlaikyti autentiškumą.

Į sąrašą įtrauktų namų fasadams bei balkonams tvarkyti 2019 metais iš viso skirta 291 428 Eur dydžio parama.

VSAA Programų vadovas architektas Mantas Masaitis pasakoja, kad kiekvienais metais norinčių gauti paramą būna daugiau nei savivaldybė gali finansuoti. Tad kompensaciją gauna tie pastatai, kuriems labiausiai reikia paramos – įsikūrę judriose gatvėse, priklauso unikalios architektūros grupei ar yra avarinės situacijos. Skiriama parama siekia 40-50 proc. projekto vertės.

„Mano BŪSTAS“, pasinaudojęs 40 proc. finansine parama, pernai atnaujino šiuos daugiabičius:

Naugarduko g. 53 (gauta 41.289,21 Eur), Naugarduko g. 60 (gauta 70.991,66 Eur), Vivulskio g. 6 (gauta 13106,91 Eur), Gedimino pr. 64 (gauta 94699,58 Eur), Vasario 16osios g. 2, (gauta 92800 Eur), Gedimino pr.64 (laukiama 3600 Eur), Kalvarijų g. 9 (33057 Eur). Šv. Stepono stogą (140495 Eur).

Šiemet tikimasi gauti kompensaciją šiems objektams:

Naugarduko g. 45 balkonams, Vivulskio g.  6 vidiniams balkonams, Gedimino pr. 54 balkonams iš kiemo pusės, Gedimino pr. 44-46 kiemo fasadams ir balkonams, Vasario 16-osios karnizams iš vidinio namo kiemo pusės, Žydų g. 4A sienos trūkiui pašalinti ir sustiprinti „Rene“ restorano laikančiąsias konstrukcijas.