Naudinga žinoti

Mobilūs koronaviruso patikros punktai: kaip viskas vyksta

Nuotr. DELFI/ANdrius Ufartas

Kiekvieną dieną Lietuvoje daugėja nustatytų koronaviruso infekcijos atvejų, žinoma, daugėja ir atliekamų tyrimų skaičius. „Kalba vilniečiai“ susisiekė su moterimi, kuri dar vakar lankėsi Vilniuje esančiame mobiliajame patikros punkte ir pasiteiravo, kaipgi viskas ten vyksta nuo pradžios iki pabaigos.

Nuo šios savaitės užsiregistruoti koronaviruso tyrimui mobiliajame patikros punkte gali visi, turintys šiam virusui būdingus simptomus: staiga prasidėjusį karščiavimą, kosulį, dusulį. Kaip ir anksčiau, tyrimui užsiregistruoti gali ir tie,  kurie 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar turėjo sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos atveju.

Reikia atkreipti dėmesį, jog registracija mobiliajame patikros punkte yra būtina, o tai padaryti galima paskambinus karštuoju koronaviruso linijos telefonu –1808. Susisiekus su atsakingu konsultantu, pasakius jam savo simptomus ir, kodėl nerimaujama dėl galimos infekcijos, konsultantas tuo pat metu nusprendžia, ar paskambinusiam reikalingas tyrimas.

Jei taip – klausiama, kuriame patikros punkte jam būtų patogiausia apsilankyti, prašoma, jog žmogus atvažiuotų savo nuosavu transportu arba, jei tokios galimybės nėra, jį kažkas atvežtų. Su konsultantu yra sutariamas tikslus apsilankymo laikas ir paprašoma asmens duomenų: gyvenamosios vietos adreso, telefono numerio, automobilio, su kuriuo ketinama atvykti, valstybinių numerių. Konsultantas perskaito akcentus, ką reiktų žinoti apie saviizoliaciją, o skambinantis asmuo į savo mobilųjį telefoną gauna registracijos žinutę.

Atvykus į nurodytą Vilniaus vietą (red. past. moteris lankėsi Gerulaičio g.1 įkurtame patikros punkte) jus pasitinka plakatas, kuriame įspėjama neatidarinėti automobilio langų ir durų. Už poros žingsnių jus jau pasitinka du vyrai (vienas su baltu kombinezonu, o kitas su kariškio uniforma). Vienas stovi priešais automobilį, rankų ženklais rodo, kurioje vietoje sustoti. Tas pats vyras dideliame lape rodo užrašytus tolimesnius žingsnius.

Lape prašoma užgesinti automobilį ir ant prietaisų skydelio padėti asmens dokumentą, kurį iškart peržiūri. Vėliau popieriaus lape seka dar vienas nurodymas: prie lango priglausti telefoną ir parodyti registracijos žinutę, gautą iš karštosios 1808 telefono linijos. Baltai apsirengęs vyras peržiūri tekstą žinutėje ir telefonu kolegoms praneša apie naujo žmogaus atvykimą, nurodo, ar jis atvyko vienas.

Po greitos dokumentų ir registracijos patikros vyrai parodo į viršų iškeltus nykščius ir rankų judesiais nurodo važiuoti toliau – link įrengtos patikros palapinės.

Ten jus iškart pasitinka 3 žmonės: slaugytoja, du balta ir karine uniformomis apsirengę žmonės. Rankų judesiu jie nurodo, kurioje vietoje sustoti ir atitinkamai ištraukia lapą su užrašu: neatidarinėkite langų ir durų be atskiro perspėjimo.

Nieko nelaukdama slaugytoja prieina prie automobilio, rankos gestu nurodo praverti langą, paduoda servetėlę ir langą reikia vėl uždaryti. Po keliolikos sekundžių ji vėl prieina, paprašo atidaryti langą ir nurodo išsižioti. Nuo liežuvio paėmus seilių tepinėlį slaugytoja taip pat jį paima ir iš nosies (pastaroji procedūra nėra labai maloni, nes specialus vata padengtas pagaliukas įkišamas gana giliai į nosį). Po itin greit pasibaigusios procedūros slaugytoja garsiai, jog gerai girdėtųsi ir pro apsauginę kaukę, mandagiai padėkoja, o priešais automobilį stovintys vyrais, atsisveikindami pamojuoja ir rankomis parodo, kur link išvažiuoti.

Visa aprašyta eiga, nuo įvažiavimo į aikštelę, dokumentų patikros, tepinėlių paėmimo procedūros ir išvažiavimo truko apie 5 minutes. Nereikėjo laukti jokiose automobilių eilėse, nors į patikrą atvykta ir 15 minučių anksčiau. Viskas vyko maloniai, aiškiai ir greitai.