Rajono problema

Muziejų darbo laikas – kaip biure?

valdovų_rūmai_edited

 

Prieš keletą savaičių vykusi „Muziejų naktis“ buvo reta proga, kuria pasinaudoję vilniečiai galėjo nemokamai apsilankyti norimuose muziejuose ir pamatyti jų ekspozicijas. Tačiau pakalbėkime ne apie muziejuose eksponuojamą  turinį, bet apie jų darbo laiką. Tikriausiai, daugumai teko susidurti su tuo, kad po darbo muziejuose apsilankyti nepavyksta.

Lanksčios kainos, bet ne darbo valandos

Vilniuje muziejų kainos nėra tokios didelės, kad reikėtų stipriai papurtyti kišenę: išskyrus kelias išimtis, bilietų kainos svyruoja apie 5 Eur. Tiesa, Pinigų muziejus, Valstybės pažinimo centras ir dar keletas kitų yra nemokami visiems savo lankytojams. Be to, šių metų pradžioje startavo iniciatyva „Nemokami muziejai – moksleiviams“, tad šalies moksleiviai beveik visus muziejus gali lankyti visiškai nemokamai.

Deja, muziejų darbo valandos ne tokios lanksčios kaip kainos: beveik visi dirba iki 17 ar 18 val. Tad jei darbą baigiate 17 val., greičiausiai norimo muziejaus po darbo aplankyti jums nepavyks.

Štai Lietuvos šimtmečio proga Signatarų namuose nemokamai pradėtas eksponuoti Lietuvos nepriklausomybės aktas. Muziejus atviras lankytojams tik iki 18 val., tad norint pamatyti Lietuvai svarbų dokumentą, turi arba turėti lanksčias darbo valandas, arba dirbti bent jau miesto centre.

„Kalba vilniečiai“ redakcijai vilnietis Mažvydas teigė esąs labai tuo nepatenkintas: „Po darbo turiu laisvo laiko savo pomėgiams ir kultūrinei veiklai. Deja, kalbant apie muziejų lankymą, darbo dienomis praktiškai neįmanoma į daugumą suspėti, nes pats dirbu iki 17 val., o kartais tenka ir po darbo šiek tiek užsilaikyti. Savaitgaliais retai būnu mieste arba veiklą susiplanuoju iš anksto. Todėl apmaudu, kad iki šiol nemačiau Nepriklausomybės akto Signatarų namuose.“

Dirbantiems biuruose, bet norintiems apsilankyti muziejuose belieka savaitgaliai. Tačiau, jei muziejus populiarus, savaitgalį greičiausiai teks nemažai laiko prastovėti eilėje. „Siūlyčiau muziejų ekspozicijų lankymą pratęsti bent jau iki 19 val.“, – siūlo vilnietė Eglė.

Problema slypi kur kas giliau

Medalių Galerijos Šv. Jono gatvėje direktorius Džiugas Vaičiūnas teigia, kad muziejų darbo valandos didelės įtakos žmonių lankomumui nedaro. Jo nuomone, jei jie nori pamatyti parodą ar apsilankyti renginyje, tai tikrai atras tam laiko ir susidėlios savo darbus taip, kad visur suspėtų.

„Viskas priklauso nuo žmonių prioritetų. Juk jei turi hobį, pavyzdžiui, mėgsti žvejoti, tai tam būtinai reguliariai skirsi laiko, nežiūrint darbo krūvio“, – teigia D. Vaičiūnas. Jo nuomone, muziejai turi patys stengtis pritraukti lankytojus, būti jiems įdomūs ir patrauklūs. „Norint, kad menininko kūryba sudomintų žmones, reikia gero marketingo specialisto, kuris sukurtų reklamos strategiją ir pasakotų savotišką legendą ar istoriją, kuri kalbėtų už tą menininką“, – sako D. Vaičiūnas. Retas atvejis, kai meno kūrinys ar istorinis objektas pats savaime yra žinomas ir jo nereikia reklamuoti, plačiau pristatyti. Pavyzdžiui, Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, kurį žino ir nori pamatyti kiekvienas lietuvis.

Kada paskutinį kartą buvote muziejuje ar galerijoje? Pasidalinkite!