Kalba ekspertai Naudinga žinoti Šiandien rajone

Pačių brangiausių namų vietos Vilniuje. Atsako specialistai

Praėjusiais metais Lietuvos būsto rinka išgyveno vieną aktyviausių laikotarpių per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją. Didėjo ne tik būsto pirkėjų skaičius, bet ir pačių namų kainos. Visgi, kurias Vilniaus vietas nekilnojamojo turto ekspertai įvardija kaip pačias brangiausias sostinėje?

Brangiausi namai – arčiau miesto centro

Kaip pasakoja stambiausios nekilnojamojo turto paslaugų kompanijos Lietuvoje ir Baltijos regione „Ober-Haus“ ekspertai, brangiausias Vilniaus rajonas, kuriame norėdami įsigyti būstą turėtumėte pakloti didžiausią sumą pinigų – Senamiestis, čia nekilnojamojo turto kainos svyruoja tarp 3100 Eur/m².

Antroji vieta, anot ekspertų, atitenka Žvėrynui, kur būsto kaina atitinka 2500 Eur/m², o štai tečioji vieta, prieš keletą metų atitekusi Antakalniui, dabar – Naujamiesčio seniūnijoje, čia nekilnojamojo turto kaina – apie 2400 Eur/m².

„Ober-Haus“ specialistų teigimu, natūralu ir įprasta, jog vieni rajonai vertinami geriau ir nekilnojamasis turtas ten vertinamas brangiau, o kituose rajonuose – prasčiau ir pigiau. Būsto kainą lemia vieta, brangiausias būstas visada bus gerą reputaciją turinčiame rajone, su išvystyta infrastruktūra bei solidžia kaimynyste.

Tendencijos keičiasi

Nekilnojamojo turto specialistai įsitinę, jog kaip ir daugelyje sričių, taip ir šioje – būstų tendencijos keičiasi. Dabar plėtotojai koncentruojasi į mažesnio bei funkcionalesnio būsto projektavimą ir statybas.

Kalbant apie šalies sostinę, „Ober-Haus“ duomenimis, 2019 metais pastatytų butų vidutinis plotas daugiabučiuose sudarė apie 51-52 kv. m (2018 metais vidutinis plotas siekė 50,3 kv. m).

Tai nebūtinai reiškia, kad pirkėjams grįžta poreikis turėti erdvesnį butą: bendras vidutinis buto plotas nežymiai didėja labiau dėl labiau dominuojančios prestižinės ir stiprios vidutinės klasės būsto pasiūlos – būtent šiuose segmentuose projektuojamas butų plotas didesnis nei ekonominės klasės projektuose. O vidutinis namų plotas jau bus mažesnis nei 100 kv. m (2018 metais vidutinis namų plotas sudarė 101 kv. m) ir pasiekė žemiausia ploto rodiklį per  visą istoriją.

Taigi, tipinis būsto pirkėjas 2020 metais tikrai orientuosis į itin funkcionaliai suplanuotą būstą, kuriame sunkiai rasime iš tiesų gyvenime nepanaudojamų plotų ar erdvių.

Nors naujos statybos projektuose didžioji dalis butų parduodama su daline apdaila, tačiau pastarųjų metų tendencijos rodo, jog pirkėjams vis patrauklesnis yra būstas su pilna apdaila. Kitąmet butų, parduodamų ekonominės ir vidutinės klasės projektuose su pilna apdaila gali padidėti dar bent 5%.

Pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria ne ekonominės, o vidutinės ar kiek aukštesnės klasės būstui. Centrinėje miesto dalyje, Senamiestyje, Užupyje vyksta sparti naujų būsto projektų plėtra, kuri lemia ir augančias aukštesnės (brangesnės) klasės būsto pardavimo apimtis.

„Ober-Haus“ duomenimis, 2015–2016 metais plėtotojai Naujamiesčio ir Senamiesčio seniūnijose pardavimui pastatė virš 1.100 butų, 2017–2018 metais beveik 1.500 butų, o 2019–2020 metais planuojama pastatyti apie 1.900–2.000 butų. 2019 metais mažės pigesnių naujos statybos butų dalis bendroje metinėje pasiūloje. „Ober-Haus“ skaičiavimais, ekonominės klasės butų dalis (projektai, kuriuose butų su daline apdaila kainos sudaro iki 1.600 Eur/m²), palyginti su 2018 metais, turėtų sumažėti nuo 45% iki 32%.

Praėję metai – istoriniai

„Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Antanas Kišūnas teigia, jog 2019 metais Lietuvos būsto rinka išgyveno vieną aktyviausių laikotarpių per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją.

Nepaisant vis dar išliekančių nevienodų naujo būsto statybos apimčių skirtinguose šalies regionuose, bendras tiek butų, tiek ir namų rinkos aktyvumo augimas praėjusiais metais buvo stebimas visuose pagrindiniuose šalies didmiesčiuose.

Jeigu Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje gyventojai praėjusiais metais itin aktyviai pirko ne tik senos, bet ir gausiai statomus naujos statybos butus, tai Šiauliuose ir Panevėžyje naujų butų pasirinkimo galimybės pirkėjams buvo itin skurdžios ir beveik visos investicijos teko senesnės statybos butams.

O visuose didmiesčiuose sparčiai augusios butų kainos parodė, kad paklausa būstui išlieka net ir per pastaruosius dešimtmečius nuosekliai gyventojų skaičiumi mažėjančiuose miestuose.