Rajono problema

Pasipylė skundai dėl neapšviestų sostinės gatvių

Tokioje aklinoje tamsoje žirmūniečiams tenka kasdien eiti į namus.
Tokioje aklinoje tamsoje žirmūniečiams kasdien tenka eiti į namus. Skaitytojos nuotr.

Rudenį, kai dienos eina vis trumpyn, į namus grįžtame jau sutemus. Deja, vilniečiai nesijaučia saugūs tamsiu paros metu, nes gatvės šalia jų namų prastai apšviestos arba skendi akloje tamsoje. Be to, tamsu ne tik daugiabučių kiemuose, bet ir reprezentacinėse Vilniaus vietose.

Fiksuoja daugiau nei pusšimtį gedimų

Programėlėje „Tvarkau miestą“, kurią administruoja Vilniaus miesto savivaldybė, vilniečiai vien nuo spalio pradžios pateikė daugiau nei pusšimtį užklausų dėl gatvių apšvietimo gedimų. Dažniausiai pasitaikančios problemos – nešviečiantys gatvių šviestuvai, perdegusios lemputės.

Sutemus pasivaikščioti po mikrorajoną, kuriame aklinai tamsu, turbūt, nenorėtų niekas. Klausėme vilniečių, kaip jie pasiekia savo namus tamsiu paros metu.

„Gyvenu Žirmūnų gale, už Šaltinėlio IKI parduotuvės. Nuo parduotuvės kas vakarą tenka eiti tamsiu taku link namų. Apšviesti tik šalia esantys vaikų darželiai. Jaučiuosi labai nesaugiai, bandau eiti per aplinkui, kur apšviesta“, – pasakojo žirmūnietė Elena (vardas pakeistas, redakcijai žinomas).

Naktį tamsoje skęsta ne tik daugiabučių kiemai, bet ir kitos paskirties pastatai. Štai žirmūniečiai pastebi, kad visiškai neapšviesta teritorija, esanti prie Žirmūnų gimnazijos, o Naujamiesčio gyventojai pasigenda apšvietimo ties perėja šalia Santuokų rūmų. Nors Vilniaus valdžia džiaugiasi sutvarkiusi Vingio parko apšvietimą, bet vilniečiai pastebi, kad ne visuose parkuose ir skveruose jaučiasi taip saugiai, pavyzdžiui, parke, kuriame stovi Petro Cvirkos paminklas, naktį nešviečia trys šviestuvai.

Vienintelis šviesos šaltinis – apšviesti vaikų darželiai. Skaitytojos nuotr.
Vienintelis šviesos šaltinis – apšviesti vaikų darželiai. Skaitytojos nuotr.

Tamsūs kiemai – rojus užpuolikams

Apsaugos paslaugas teikiančios įmonės „Mano sauga“ direktoriaus Gedimino Jankausko teigimu, prastai apšviesti daugiabučių kiemai – pamėgta ilgapirščių ir užpuolikų vieta.

„Net prie įėjimo į namo laiptinę vyksta įžūlūs užpuolimai, kol ieškoma raktų ar vedamas durų kodas. Jeigu namo teritorija ar laiptinė yra stebima vaizdo kameromis, užpuolikai vengia patekti į stebimą zoną, kad nebūtų atpažinti ar užfiksuoti besilankantys tame objekte. Kai teisėsaugos institucijos pradeda tirti nusikaltimus, tada nusikaltėlį rasti ir nubausti tampa daug paprasčiau“, – teigia G. Jankauskas.

Tvarko pagal planą

„Sostinės gyventojai apie apšvietimo tinklo gedimus gali pranešti mums telefonu, elektroniniu paštu, užpildę paraišką mūsų įmonės internetinėje svetainėje (www.vgaet.lt) bei programėlėje „Tvarkau miestą“, – patarė UAB „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“ Viešųjų ryšių specialistė Rasa Kėkštienė.

Anot R. Kėkštienės, visi gyventojų pranešimai apie gedimus, nepriklausomai nuo gavimo būdo, yra registruojami. Įprastiniai gedimai (pavyzdžiui, mirksinčių, nešviečiančių lempų keitimas) yra grupuojami pagal mikrorajonus,  šie gedimai yra šalinami planine tvarka. Sudėtingesnio sisteminio gedimo šalinimas kartais gali užtrukti ir šiek tiek ilgiau, tačiau šių gedimui šalinimui taikoma prioritetinė tvarka.

Prioritetiniais apšvietimo tinklo gedimais laikomi: nutraukiamas ar pažeistas elektros kabelis, automatikos gedimai, važiuojamojoje dalyje avarinės būklės ar eismo metu numuštos ar apgadintos atramos, be apšvietimo likusios ištisos gatvės ar gatvių atkarpos, gedimai pėsčiųjų perėjose, šių gedimų šalinimą atliekame pirmiausiai.

Pažeidė įstatymą

Šią savaitę naujienų agentūra BNS, remdamasi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), pranešė, kad Vilniaus savivaldybės valdoma bendrovė Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai turi nutraukti vieną iš beveik 22 mln. eurų bendros vertės sostinės gatvių apšvietimo modernizavimo rangos konkursų. Tarnybos vertinimu, bendrovė, keisdama 2,35 mln. eurų vertės gatvių apšvietimo valdymo ir kontrolės sistemos diegimo konkurso sąlygas, pažeidė įstatymą. Pasak VPT, bendrovė kelis kartus keitė ir tikslino konkurso sąlygas ir atidėjo jo terminą, tačiau tokiais atvejais jis turi būti nutraukiamas ir skelbiamas iš naujo. „Pirkimo sąlygų koregavimas turėjo reikšmingos įtakos pasiūlymų rengimui, todėl pirkimo sąlygos nebuvo tikslios, aiškios, be dviprasmybių“, – teigiama VPT išvadoje.