Kalba ekspertai Rajono problema

Pašiurpo sužinoję, kad buvo per plauką nuo tragedijos

Neretai daugiabučio gyventojai plika akimi negali pastebėti, ar jų balkonas yra avarinės būklės. Tik ekspertai gali nustatyti, ar balkoną būtina nuimti, siekiant apsaugoti gyventojus nuo pavojaus. Taip nutiko Naujamiestyje, kur statybų inžinieriaus pastabumas padėjo išvengti didelių nelaimių.

Galėjo pastebėti tik ekspertas

Vien tik Vilniaus centre yra apie 100 daugiabučių namų, kurių balkonai turi avarinės būklės požymių. Juos būtina remontuoti, nes sutrešusios konstrukcijos kelia rimtą pavojų ir gyventojams, ir praeiviams.

Vasario 16-osios g. 2 namo gyventojai net neįsivaizdavo, koks pavojus jiems grėsė. Jų name balkonus teko skubiai nuimti, nes jie bet kada galėjo nugriūti.

Statybų inžinieriaus Vytauto Elenbergo teigimu, ne viską gyventojai gali pastebėti plika akimi, todėl geriausia išvadas daryti atlikus išsamius statybinius tyrinėjimus.

„Tik pradėjus remontuoti balkonus pastebėjome, kad kažkas ne taip. Nuardę betoną nuo metalinių sijų pamatėme, kad jos yra visiškai sunykusios. Teko nedelsiant nuimti 3 balkonus, nes jie galėjo sugriūti kaip degtukų dėžutės. Ne viskas plika akimi matoma. Tik apžiūros ir nufotografavimo neužtenka, reikia daryti statybinius tyrinėjimus. Žinoma, gyventojai turi žinoti, kad ši paslauga kainuoja, bet tik tai padės įsitikinti, kad jų balkonas ir po remonto bus saugus. Kartais gyventojai net ir žinodami, kad balkonas yra avarinės būklės, į tai numoja ranka. Tai gali kainuoti gyvybę“, – pasakojo statybų inžinierius Vytauto Elenbergas.

Gyventojai norėjo tik užtinkuoti ir nudažyti balkoną – atlikti paprastąjį remontą. Jie net neįsivaizdavo, kad problema slypi kur kas giliau. Pastebima, kad pokario meto statybos namai nepasižymi kokybe: jie statyti skubomis ir iš gan prastų medžiagų.

Naujovę pritaikė praktikoje

Ekspertai jau ne pirmą kartą užbėga galimai nelaimei už akių. Daugiau nei prieš metus buvo sutvarkyti sostinės A. Jakšto g. 3 namo balkonai, kurių remontas buvo būtinas, nes jų konstrukcijos buvo avarinės būklės ir kėlė realų pavojų aplinkiniams. Tačiau gyventojai, pasiryžę remontui sužinojo, jog įprasta tokiu atveju remonto technologija yra negalima, nes namo sienos yra per plonos, kad galėtų išlaikyti balkono svorį. Be to, šis daugiabutis, kaip ir daugelis kitų, esančių miesto centre, yra nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos zonoje, todėl remonto metu negalimi jokie architektūriniai pakeitimai. Taigi darbams atlikti daugiabučio namo priežiūros specialistams teko ieškoti naujų techninių bei inžinerinių sprendimų.

„Naujamiesčio būstas“ sutiko įgyvendinti statybų inžinierius V.Elenbergo jau ne vienerius metus tobulintą ir puoselėtą savo paties sukurtą pakabinamų balkonų konstrukciją ir tvirtinimo būdą. Būtent ši alternatyva ir tapo vienintele išeitimi A. Jakšto g. 3-io daugiabučio gyventojams.

V. Elenbergas pabrėžė tokių balkonų privalumus. Vienas jų – nepriklausomybė nuo sezoniškumo. Mat visos dalys balkono gaminamos ceche, o konstrukcijos kabinimas galimas net ir esant minusinei oro temperatūrai. Pritaikius šią technologiją, visi aštuoni balkonai A. Jakšto 3 name buvo sukabinti per savaitę.

Iki šiol Naujamiesčio namų balkonai buvo remontuojami ir atstatomi tokiais pat būdais kaip ir buvo statyti: betonuojant sudėtingus individualius klojinius, įrengiant naują hidroizoliaciją, klijuojant plytelių grindis, kurios nėra geriausias sprendimas mūsų klimato sąlygomis.