Rajono problema

Perpildytuose darželiuose – pažeidimų gausa

Rasti gerą vaikų darželį tėvams tampa nemenku iššūkiu. Tenka patiems ieškoti darželių pažeidimų sąrašų.
Rasti gerą vaikų darželį tėvams tampa nemenku iššūkiu. Tenka patiems ieškoti darželių pažeidimų sąrašų.

Nors mokslo metų pradžioje Vilniaus savivaldybė gyrėsi išsprendusi vietų trūkumą darželiuose, tačiau į viešumą ėmė lįsti kitos problemos. Atlikus tyrimą paaiškėjo, vaikų ugdymo įstaigos yra perpildytos, beveik trečdalis jų neturi higienos pasų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centras patikrino 101 darželį iš sostinėje veikiančių 370-ies. Buvo tikrinami ir savivaldybei priklausančios, ir privačios ugdymo įstaigos.

Gali užsiveisti parazitai

Vilniaus darželiuose rasta pačių įvairiausių pažeidimų: nuo higienos normų nesilaikymo iki sveikatos nesitikrinančių darželių auklėtojų.

„Kalba vilniečiai“ redakcijai Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė sakė nenustebusi, pamačiusi minėto tyrimo rezultatus. Anot jos, tai įsisenėjusi problema, o reikalavimai, kuriuos turi atitikti tiek privatūs, tiek valstybiniai darželiai, yra minimalūs, bet esminiai. Dirbantieji su vaikais turi reguliariai tikrinti savo sveikatą, kad neužkrėstų vaikų, patalynė turi būti skalbiama sertifikuotose įstaigose, kitu atveju, vaikų lovose gali atsirasti blusos, utelės, plisti roto virusas.

„Tie būtinieji reikalavimai yra pagrįsti medikų, mokslininkų. Jie yra sumažinti iki pačių būtiniausių ir tikrai jų privalu laikytis“, – pabrėžia R. Žemaitė, kuri pati prisidėjo sprendžiant higienos normos klausimus.

Perpildytos grupės

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovių nuomone, perteklinės vaikų grupės darželiuose nėra teigiamas reiškinys. „Kai į grupes bus galima atvesti ir sloguojančius, ir kosinčius vaikus ir jų susirinks 24, tikėtina, ligų protrūkiai bus dar dažnesni. Tada nėra ko stebėtis, kad tėvai vėl skųsis: atvedžiau vaiką į darželį, savaitę palankė ir tris savaites serga“, – komentuoja R. Žemaitė.

Problemų nestinga ne tik privačiuose, bet ir valstybiniuose darželiuose, „Valstybinė įstaiga, kuri pati nesilaiko įstatymų ir bando juos įvairiais būdais apeiti, nėra gerasis pavyzdys privatininkams“, – teigia R. Žemaitė.

Ką daryti tėvams?

Tėvai, ieškodami vaikui darželio, nepatikrina, ar jis turi higienos pasą, ar atitinka bent minimalius reikalavimus, todėl nėra tikri, ar jų vaikai lanko gerą darželį.

R. Žemaitė pataria tėvams patiems daugiau domėtis ir patikrinti darželių sąrašus. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro internetinėje svetainėje yra pateikti pažeidėjų sąrašai, kuriuose yra aiškiai įvardytas kiekvienas trūkumas ir pateiktos pastabos. Tie darželiai, kurių nėra tame sąraše, ir yra tie pavyzdingi darželiai.

Ar konkretus darželis atitinka higienos normas, galite rasti čia.