Šiandien rajone

Savaitgalį bus atvertos įdomiausių Vilniaus pastatų durys: kur verta apsilankyti

Lukiškių kalėjimas (A. Solomino nuotr.)

Jau rytoj, liepos 11-12 dienomis, „Open House Vilnius“ metu plačiausios istorijos ir gražiausios architektūros pastatai, įprastai visai arba iš dalies neprieinami visuomenei,  atvers vilniečiams savo duris. Šis renginys Vilniuje organizuojamas jau 5-us metus iš eilės, o šį kartą jis pristatys net 12 architektūrinių pasivaikščiojimo maršrutų, kuriuose bus galima apsilankyti  net 60-yje įstabiausių miesto pastatų. Taigi, kur šį savaitgalį verta apsilankyti ir kokius architektūrinius stebuklus verta pamatyti?

NAUJAMIESTIS

Apie maršrutą:

Kviesime pasivaikščioti NAUJAmiesčiu – miesto dalimi, kuri savo naujienomis Vilnių stebina jau ne pirmą amžių.Kelionę pradėsime nuo pastato, menančio XIX–XX a. sandūroje NAUJO prabangaus Pohuliankos priemiesčio atsiradimą. Apžiūrėsime NAUJOS transporto rūšies – geležinkelių – reikmėms pastatytą didžiausią to meto Vilniaus administracinį pastatą ir pirmąjį specialiai teatro reikmėms sukurtą statinį, kuriame 1917 m. žengtas žingsnis NAUJAI kuriamos Lietuvos valstybės link. Praėję NAUJĄ postmodernistinį muziejų, besiremiantį į seną vilą, prieisime naują pastatą, savo laiku skirtą NAUJAI funkcijai – civilinių apeigų ritualams kurti.

Maršrutą sudaro:

– Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

– Lietuvos geležinkelių administracinis pastatas

– Lietuvos rusų dramos teatras

– Kazimiero Žoromskio muziejus

– Vilniaus santuokų rūmai

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/naujamiestis/

DEŠINYSIS NERIES KRANTAS

Apie maršrutą:

Kiekvienas gyventojas Vilniaus urbanistinę kalvą mato savaip: kaip miesto vizitinę kortelę, Lietuvos augimo simbolį, architektų, verslo ar politikų ambicijų išraišką.Vilniaus „dangoraižių rajone“ įgyvendinami projektai formuoja naująjį miesto centrą, tačiau jo istorija taip pat mena gausybę idėjų, kurių nepavyko įgyvendinti. Kaip Vilniuje atsirado bei kaip kūrėsi urbanistinės kalvos idėja, kokie projektai čia kelia aštrias diskusijas ir kokios numatomos ateities perspektyvos, atskleis pasivaikščiojimas „Dešiniuoju Neries krantu“.

Maršrutą sudaro:

– Swedbank centrinė būstinė,

– Nacionalinė dailės galerija | NDG

– Quadrum – verslo centras

– Park Town – verslo centras

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/desiniuoju-neries-krantu/ 

ŽVĖRYNAS

Apie maršrutą:

Kurortą primenantis Žvėrynas dažnai linksniuojamas drauge su epitetais „žalias“, „saugomas“, „medinis“ ar „prestižinis“. Architektūrinis pasivaikščiojimas po šį rajoną kvies pažvelgti į modernius jo sprendimus. Čia, gamtos ir gyvenamųjų namų apsuptyje, architektams pavyko sukurti reprezentacines ir darbo erdves, kurios atspindi vietos žavesį. Aptarsime XX–XXI a. kūrėjų statinius, kurie puikiai įsiliejo į Neries pakrantės ir miškų aplinką, bei apžvelgsime, kaip dermė su gamta įgijo dar vieną – tvarumo – aspektą.

Maršrutą sudaro:

– Čekijos Respublikos ambasada

– Kompozitorių sąjungos pastatas su gyvenamųjų namų kvartalu

– Estijos Respublikos ambasada

– Victoria – verslo centras

– Green Hall 2 – verslo centras

– DC Pier – Danske Bank Globalių paslaugų centro biuras

– Telia Lietuva centrinė būstinė

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/zveryne/

(NE) PANAŠŪS RAJONAI

Apie maršrutą:

Šiame maršrute tyrinėsime du Vilniaus rajonus, įsikūrusius ant priešingų Neries krantų: Antakalnį ir Žirmūnus. Antakalnis – vienas seniausių ir prestižiškiausių Vilniaus mikrorajonų. Jame jau nuo seno mėgo kurtis Vilniaus elitas, kurių dvarai iki šiol puošia rajoną. Tuo tarpu Žirmūnai – sovietinės urbanistikos kūrinys, pirmasis didelis Vilniaus gyvenamasis rajonas. Tačiau ir Žirmūnuose galima rasti dvarą, o Antakalnio daugumą gyvenamųjų namų šiandien sudaro būtent sovietiniai daugiabučiai. Tad pasivaikščiokime po šiuos du rajonus, susipažinkime su ryškesniais šių rajonų architektūriniais paminklais ir paieškokime panašumų bei skirtumų tarp šių dviejų upės krantų.

Maršrutą sudaro:

– Šv. Petro ir Povilo bažnyčia

– Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (Vileišių rūmai)

– Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai

– Tuskulėnų rimties parko koplyčia – kolumbariumas

– Vilniaus koncertų ir sporto rūmai

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/nepanasus-rajonai/

  VALSTYBĖ ARCHITEKTŪROJE

Apie maršrutą:

Reprezentatyvūs ir solidūs valstybiniai pastatai Vilniaus senamiestyje, tai įvairių architektūros stilių – nuo istorizmo iki postmodernizmo – Lietuvoje pavyzdžiai. Juos galima vertinti kaip tam tikrų laikotarpių politinės, kultūrinės bei socialinės situacijos atspindžius. Pastato išraiška, stilius, komponavimas ir integracija urbanistinėje aplinkoje bei santykis su istoriniu vietos kontekstu parodo žmonių pasaulėžiūrą, mąstymą, santykį su aplinka bei kūrybines kryptis. Vaikščiodami senamiesčio gatvėmis, atskleisime daugybę retai girdimų istorijų bei papasakosime, kokios architektūrinės priemonės buvo pasirinktos statant valstybinių institucijų pastatus skirtingais laikotarpiais.

Maršrutą sudaro:

– Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmai

– Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

– Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija

– Lietuvos Respublikos Prezidento rūmai

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/valstybe-architekturoje/

 TAURO KALNAS

Apie maršrutą:

Tauro kalnas užima svarbią vietą Naujamiesčio istorijoje. Visais laikais jis išliko orientyru miestiečiams, nuo kurio kaip ir anksčiau, taip ir šiandien atsiveria nepakartojama Vilniaus miesto panorma. Tačiau daugumai miestiečių šio kalno prieigos vis dar neatrastos. Šis architektūrinis pasivaikščiojimas kvies tyrinėti Tauro kalno prieigas naujais, nepažintais rakursais. Išgirsite istorijas, kaip vystėsi, augo ir keitėsi ši teritorija. Išvysite žavingos medinės, įmantrios secesinės, nuosaikaus tarpukario bei vėlyvojo modernizmo architektūros grynuolius, kurie byloja apie unikalią šios miesto dalies raidą.

Maršrutą sudaro:

– Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Holokausto ekspozicija

– Pamėnkalnio gatvės daugiabučiai

– Venclovų namai – muziejus

– Tarpukario gyvenamasis namas su V. Krėvės-Mickevičiaus ir V. Mykolaičio-Putino butais

– Registrų centas / Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/tauro-kalnas/ 

PRIE GELEŽINKELIO

Apie maršrutą:

Įmantrių pastatų ir blizgančių fasadų maršrute „Prie geležinkelio“ neišvysite. Tačiau pajusite architektūroje išlikusią, autentišką XIX a. dvasią. Geležinkelis nuo XIX a. antros pusės buvo pagrindinė stoties rajono varomoji jėga. Iššokę iš garvežio žmonės skubėjo į turgų, vėliau iš šokių geležinkeliečių kultūros rūmuose bandė suspėti į paskutinį traukinį. Kai nespėdavo – miegodavo toje pačioje geležinkelio stotyje. Tad stoties rajone visuomet virė gyvenimas. Kiek kitoks nei visur. Maršrutas leis pajusti šio gyvenimo skonį ir kaip koks geležinis kablys užkabins bei nepaleis iki pat pasivaikščiojimo pabaigos.

Maršrutą sudaro:

– Halės turgus

– Kablys / buv. Geležinkeliečių kultūros rūmai

– Vilniaus geležinkelio stotis, traukinių remonto depai ir grįžratis

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/prie-gelezinkelio/

LAISVĖ KŪRYBAI

Apie maršrutą:

XIX–XX a. sandūroje, kuriant kultūrinės paskirties pastatus, imta ieškoti įkvėpimo senuosiuose architektūriniuose stiliuose. Senųjų stilių didybė buvo tarsi pranašiškas ženklas, kad kultūra ir menai visuomenės gyvenime užims vis svarbesnę vietą. Vėliau, XX a. antroje pusėje, atstatant Senamiestį kultūrinės paskirties pastatų projektai architektams tapo galimybe įgyvendinti naujų architektūros stilių idėjas. Tačiau istorinio architektūrinio paveldo taip pat nebuvo galima pamiršti. Maršrutas „Laisvė kūrybai“ atskleis, kaip architektams sekėsi ieškoti darnos tarp praeities ir ateities idėjų, kurios atsiskleidžia net ir naujausiuose XXI a. projektuose.

Maršrutą sudaro:

– Lietuvos nacionalinė filharmonija

– Šiuolaikinio meno centras | ŠMC

– Kultūros paveldo centras

– Vilniaus dailės akademijos naujieji rūmai

– TARTLE | Lietuvos meno pažinimo centras

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/laisve-kurybai/

LAISVĖS PROSPEKTO SMAILĖS

Apie maršrutą:

Ilgiausiu renginio maršrutu pakviesime keliauti dviračiais. Judėdami Laisvės prospektu, susipažinsime su 4-iais išskirtiniais pastatais, slepiančiais artimų, bet skirtingų laikotarpių įvairias istorijas, neįprastus projektus ir jų įgyvendinimą, garsius architektus ir jų kūrybinius užmojus. Čia įžvelgsite ir visiems pastatams bendrą vertikalumo bruožą – iš pirmo žvilgsnio itin skirtinguose objektuose dominuoja vertikalus ritmas, į dangų besistiebiančios formos – smailės. Taip vienas kitą papildantys objektai formuoja vakarinės Vilniaus miesto dalies panoramą.

Maršrutą sudaro:

– Palaimintojo Jurgio Matulaičio bažnyčia

– Spaudos rūmai

– Sodros administracinis pastatas (Laisvės pr.)

– Vilniaus Televizijos bokštas

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/laisves-prospekto-smailes/

 

Savarankiškos ekskursijos, kurioms reiks išmanaus telefono, ausinių ir Open House Vilnius programėlės:

 KULTŪRA GEDIMINO PROSPEKTE

Apie maršrutą:

Kultūrinių pastatų statybai visais laikais skirta itin daug dėmesio. Pramogos ir renginiai buvo prieinami ne kiekvienam, tad ir jiems skirti pastatai liudijo išskirtinumą. Įspūdis ir savita istorija buvo kuriami pradedant fasadais, vėliau – ir pagrindinėmis ištaigingomis vidaus erdvėmis. Šiame maršrute pajusite ypatingą architektūros kuriamą aurą, pažinsite istorizmą, vėlyvąjį modernizmą, postmodernizmą bei sužinosite įdomių faktų apie pastatą, kurio šiandien išvysti negalime.

Maršrutą sudaro:

– Valstybinis Vilniaus mažasis teatras

– Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras

– Lietuvos rašytojų sąjunga

– Lietuvos nacionalinis dramos teatras | LNDT

– Administracinis pastatas / buv. bankas „Hermis“

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/kultura-gedimino-pr/

ŠIMTMEČIO ATSPINDŽIAI GEDIMINO PROSPEKTE

Apie maršrutą:

Gedimino prospektas – viena svarbiausių ir žinomiausių Lietuvos sostinės gatvių, savyje talpinanti visą paletę urbanistinių miesto spalvų. Ne kartą keitęs pavadinimą ir 1989 m. galiausiai karūnuotas Gedimino prospektu. Čia pasivaikščioti, neabejojame, yra tekę kiekvienam, tačiau šįkart kviečiame į išskirtinę kelionę pagrindine miesto gatve – kelionę laiku. Joje pamatysite, kaip per šimtmetį kito Gedimino prospektas bei susipažinsite su geriausiai laikotarpio kaitą vidurinėje prospekto dalyje atspindinčiais pastatais. Istorizmas, tarpukario architektūra, vėlyvasis modernizmas – pažadame, kelionė laiku padės išnarplioti šių architektūros stilių menamas mįsles.

Maršrutą sudaro:

– Lietuvos statistikos departamentas

– Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas

– Lietuvos medicinos biblioteka/ buv. politinio švietimo namai

– Jakšto g. daugiabutis

– Administracinis pastatas Gedimino pr. 27

– Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/savarankiskas-2/

 POLITIKA GEDIMINO PROSPEKTE

Apie maršrutą:

Lukiškių ir Nepriklausomybės aikštės – labai glaudžiai susiję objektai. Juos galima įvardinti pagrindinės Vilniaus miesto gatvės, Gedimino prospekto, simboliais. Keliaudami šiuo maršrutu susipažinsite su Vilniaus miestui ir Lietuvai įtakos turėjusiais ir vis dar turinčiais pastatais. Maršrute pastatai atskleis valstybės politikos istorijos elementus bei sužinosite kaip bėgant laikui keitėsi pastatų paskirtis. Pasivaikščiokite gatve, kurią galima vadinti Vilniaus širdimi, nes čia įsikūrę pagrindiniai ne tik Vilniaus, bet ir visos šalies pastatai.

Maršrutą sudaro:

– Lietuvos apeliacinis teismas

– Lietuvos muzikos ir teatro akademijos centriniai rūmai

– Pirklių klubas – verslo centras

– Juozapo Montvilos kolonija Lukiškėse

– Buvęs Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas

– Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

– Lietuvos Respublikos Seimo rūmai

Visa informacija susidomėjusiems: https://www.openhousevilnius.lt/marsrutai/savarankiskas-3/

Parengta pagal https://www.openhousevilnius.lt informaciją.