Rajono problema

Savičiaus gatvės gyvenimą temdo nesutarimai

Savičiaus gatvė ankstyvo pavasario naktį. Vasarą vietos barų savininkai išneša staliukus ir kėdes į lauką.

Savičiaus gatvė – viena lankomiausių Vilniaus senamiesčio gatvių, ypač vakarais. Šiltuoju metų laiku vietos barų savininkai išneša į gatvę staliukus ir kėdes, o vietoj automobilių čia būriuojasi pėstieji ir barų lankytojai. Tačiau vietos gyventojai nesutaria su barų ir restoranų savininkais: jie prašo tylos, o verslininkai – netrukdyti veikti.

Vieniems ši gatvė tapo mėgstama vieta smagiai pavakaroti, o norintiems ramiai pailsėti tenka šią vietą apeiti. Savičiaus gatvė tapo karštų diskusijų objektu, nes vietos ir naktinėtojams, ir ramaus poilsio trokštantiems gyventojams neužtenka.

Savičiaus gatvės gyventojai bandė šią problemą spręsti įvairiais būdais: rašydami peticijas ir prašydami čia veikiantiems barams apriboti prekybą alkoholiniais gėrimais nuo 22 val. Tačiau vietos  verslininkai, reaguodami į tokį prašymą, atsakė į tai savo peticija, kurioje akcentavo, kad įvedus tokią tvarką jie nebegalės išsilaikyti ir turės užsidaryti. Galiausiai, Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo komisija buvo palankesnė barų savininkams – nuspręsta prekybos alkoholiu šioje gatvėje neriboti.

Automobilių eismas Savičiaus gatvėje yra ribojamas.

Tad gyvenimas Savičiaus gatvėje jau porą metų nesikeičia: vietos gyventojai pykstasi su naktiniais lankytojais, kurie paprastai būna neblaivūs. Skundai pasiekia ne tik pareigūnus, bet ir registruojami programėlėje „Tvarkau Vilnių“.

„Ketvirtadienį 21:05 Savičiaus g. šaligatviai okupuoti barų staliukų, tad praeiti galima nebent važiuojamąja dalimi. Paprašius „Špunkės“ klientų šiek tiek pasitraukti, sulaukiau tik apgirtusio žmogaus įžeidimų. Viešosios tvarkos pareigūnai net nekelia ragelio. Analogiška situacija kasdien, miestas situacijos nebekontroliuoja“, – problemą dėstė Savičiaus g. 5 namo gyventojai.

Jiems antrino ir vilniečiai, gyvenantys gretimame name: „Ketvirtadienis, 22:30, Savičiaus g. šaligatviai pėstiesiems vėl nepraeinami dėl alubarių staliukų, tad tenka eiti važiuojamąja dalimi tarp automobilių. Kaip ir kiekvieną ankstesnę dieną. Jau nekalbant apie tai, kad triukšmo prevencija čia apskritai neegzistuoja.“

Programėlėje „Tvarkau Vilnių“ nuo 2017 liepos iki šios dienos radome 15 skundų dėl netvarkos ir triukšmo Savičiaus gatvėje.

Žinoma, kiekviena problema turi išeitį ir Savičiaus gyventojai nepraranda vilties išspręsti savąją. Geruoju, sektiniu pavyzdžiu jie laiko Stiklių gatvę. Čia pakeitus eismo kryptį ji tapo nepatraukli važiuoti automobiliu, tad ir pėstiesiems daugiau erdvės atsirado, ir mažiau triukšmo.

Šiltuoju metų laiku, nors ir uždraustas automobilių eismas šioje gatvėje, vietos gyventojams leidžiama pasiekti savo namus numatytais privažiavimais. Taip pat žadama griežtinti reikalavimus barams ir restoranams, kad jų vykdoma veikla netrikdytų gyventojų.