Kalba gyventojai Rajono problema

Šiukšlių kalnai sostinėje nemažėja

Perpildyti šiukšlių konteineriai Ukmergės g. 186

Prieš gerą pusmetį į „Kalba vilniečiai“ redakciją be paliovos plaukė laiškai ir gyventojų skundai dėl neišvežamų atliekų. Deja, panašu, kad situacija iki šiol negerėja, o netvarkos šalia konteinerių neapsikentę vilniečiai per tris mėnesius (lapkričio-sausio mėn.) svetainėje https://tvarkaumiesta.lt/ užregistravo net 263 skundus.

Nuotraukose šiukšlyną fiksavusi vilnietė Nijolė tąkart redakcijai rašė: „Už šiukšlių išvežimą susimokėjau, bet kodėl prie namų turiu matyti atliekų krūvas kasdien? Vilkpėdės seniūnijai šie reikalai visai nerūpi.“

Nepaisant to, kad žiniasklaidos dėmesys tuomet padėjo šiek tiek geriau tvarkytis išvežant komunalines atliekas, vis dėl to sistemos spragos kyšo iki šiol. Gyventojai skundžiasi, kad šiukšlės neišvežamos ištisomis savaitėmis, gyventojai negali prieiti prie konteinerių, kenčia smarvę.

Vilniečių užfiksuoti kadrai kai kuriuose rajonuose išties stulbina – šiukšlynas driekiasi net aplink gausų konteinerių „būrį“. Šiuo metu galima guostis, kad žiemos sezonu šiukšlėse nesiveisia gyviai. „Jau ir žiurkės atsiranda, o smarvę kenčia kaimynai“, – redakcijai skundėsi Eglių gatvėje gyvenanti moteris, tuomet nepanorusi viešinti savo vardo.

Nors gyventojai skatinami registruoti pranešimus, jei šiukšlės nėra išvežamos laiku, tačiau https://tvarkaumiesta.lt/ svetainėje išnagrinėti skundų atsakymai rodosi nelogiški – nuolat teisinamasi tuo, kad šiukšliavėžis negali privažiuoti prie konteinerių. Nepaisant to, kad kai kurie gyventojai dar kartą fiksuoja tą pačią teritoriją su paaiškinimu, kad konteineris tikrai gali pravažiuoti, tokie pranešimai fiksuojami kaip besidubliuojantys su anksčiau pateiktu. Taip pat atsakymuose gyventojai informuojama, kad vežėjui perduota pastaba, jis paragintas laikytis grafiko. Deja, tokie „paraginimai“ arba taip ir lieka neišgirsti, arba galime daryti prielaidą, kad tai tik formalus atsakymas ir skundai šiukšlių vežėjų nepasiekia.

Jei sudarytas šiukšlių išvežimo grafikas neatitinka lūkesčių, jo pakeitimus gali inicijuoti patys gyventojai. Tačiau anksčiau kalbintų vilniečių teigimu, seniūnijos tam dėmesio neskiria, todėl neaišku, ar kam nors pavyko pasiekti, kad grafikas būtų pakeistas, ar jo būtų nuolat laikomasi.

Nuo 2018 m. gegužės 1 d. įvesta vietinė dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą. Ji pakeitė iki šios taikytą tarifinę sistemą, kai visi mokesčiai buvo mokami atliekų vežėjams. Rinkliavą administruoja nauja savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.

Visos tekste naudojamos nuotraukos yra realios ir rastos svetainėje https://tvarkaumiesta.lt/