Naudinga žinoti

Sostinės senamiesčio grožybės

Vilniaus senamiestis įsikūręs kairiajame Neries upės krante į pietus nuo Pilies kalno. Didžiausias Rytų ir Vidurio Europoje esantis barokinio stiliaus istorinis centras kasmet sulaukia didelio dėmesio tiek iš vietinių gyventojų, tiek ir iš miesto svečių. „Kalba vilniečiai“ redakcija išrinko vienas įstabiausių senamiesčio vietų, kurias privalu pamatyti.

Literatų gatvė

Tai vieta, kuri yra viena lankomiausių sostinės senamiesčio vietų. Teigiama, jog Literatų gatvė savo pavadinimą gavo XIX a. pirmojoje pusėje šioje gatvėje gyvenusio poeto ir dramaturgo Adomo Mickevičiaus garbei. Šią prielaidą įvardija ant namo sienos esančios trys lentos, kurios užrašytos lietuvių, lenkų bei rusų kalbomis. 2008 m. dalininkai ir įvairūs kitų sričių meno atstovai sugalvojo atgaivinti Literatų gatvę ir papuošė ją įvairiais meno kūriniais, kurie būtų siejami su literatais. Du metus jie kūrė medžio, metalo, stiklo ir kitas plokšteles bei kitus mažus objektus, kuriuos galite pamatyti ir šiandien. Jei svečiuositės Literatų gatvėje, būtinai užsukite ir į čia esantį Modernaus meno centrą.

Užupio respublika

Vienas seniausių sostinės rajonų dar mėgstamas lyginti su Kopenhagoje esančia Kristianija ar su Paryžiaus Monmartru. Šis rajonas istoriniuose šaltiniuose minimas XVI a. Ankstesniais laikais Užupyje buvo galima rasti daugybę malūnų. Čia, skirtingai nei dabartiniais laikais, buvo vargingų žmonių priemiestis, kuriame daugiausia gyveno besiverčiantys amatais. Kažkuriuo metu netoli Užupio buvo įsikūręs ir viešnamių kvartalas. Dabar ant Paupio gatvės pradžioje esančios tvoros galėsite perskaityti ir Užupio respublikos konstituciją, o vaikštinėdami gatvelėmis būtinai stabtelkite pasigrožėti bronzine Užupio angelo skulptūra.

Šv. Onos bažnyčia

Vienas garsiausių ir bene gražiausių sostinės senamiesčio statinių – Šv. Onos Bažnyčia. Vėlyvosios gotikos šedevras, kuris beveik nepakito per penkis šimtmečius bei neretai lyginamas su Barselonoje esančia Sagrada Familia. Legendos byloja, jog Napaleonas Bonapartas, išvydęs Šv. Onos bažnyčią, panoro ją ant delno parsigabenti į Prancūzijos sostinę Paryžių. Įdomu ir tai, jog šiai bažnyčiai pastatyti buvo naudojamos 30 įvairaus profilio plytų, kurios žymiausiam gotikos paminklui Lietuvoje sukuria lengvo ir grakštaus statinio įspūdį. Šalia bažnyčios atkreipkite dėmesį ir į XIX a. pastatytą varpinę, kuri taip pat nestokoja gotikinio stiliaus fragmentų.

Stiklo kvartalas

Daugiau nei 600 metų egzistuojantis kvartalas ankstesniais laikais užėmė didžiąją dabartinio senamiesčio dalį, kuriame buvo auksakalių, įvairių amatininkų, stiklapūčių bei finansininkų miestelis ir žydų gyvenvietė. 1495 m. įsikūrė auksakalių gildija, o 1547 m. – pirmoji LDK stiklo manufaktūra. Po daugybės metų, 2018-aisiais, Stiklo kvartalo pavadinimas buvo duotas dėl čia susikūrusios tvirtos bendruomenės. Jis priminė metą, kai čia driekėsi net trys Stiklo gatvės. Iki šių dienų Stiklo kvartale galite pasigrožėti įvairiais juvelyrikos dirbiniais, užsukti į amatininkų krautuvėles, pasėdėti jaukiuose restoranuose ir apsistoti viename seniausių iki šiol veikiančių viešbučių „Stikliai“. Įdomu ir tai, kad skirtingais metų laikais Stiklo kvartalas pasipuošia išskirtinio grožio nepaprastomis dekoracijomis, tad užsukę tikrai maloniai nustebsite.