Kalba gyventojai Šiandien rajone

Šv. Patriko dieną švenčia ne tik airiai, bet ir vilniečiai

Pirmasis Šv. Patriko dienos minėjimas Vilniuje vyko prieš 8 metus.

Airijos globėju laikomo Šv. Patriko diena šiandien minima visame pasaulyje. Žaliais rūbais su aukštomis airiškomis skrybėlėmis pasipuošusius žmones galite sutikti ir Užupyje. „Nors Vilniuje airių gyvena tikrai nedaug, bet žinant, kiek lietuvių gyvena Airijoje, tebūnie tai simbolinė padėka šaliai, kuri neatstūmė ir priėmė tūkstančius kitokio ar geresnio gyvenimo ieškančių lietuvių“, – sako airišką tradiciją sostinėje pradėjęs vilnietis Saulius Galdikas.

Šv. Patriko šventės Vilniuje organizatorius Saulius Galdikas. Asmeninio archyvo nuotr.

Kada suorganizavote pirmąją Šv. Patriko dieną?

Pirmoji Šv. Patriko diena buvo surengta prieš 8 metus, 2011-aisiais. Tuo metu Lietuva tik pradėjo po truputį vaduotis iš pasaulinės ekonominės krizės gniaužtų, tad ir nuotaikos visuomenėje nebuvo pačios linksmiausios. Su kolegomis juokaudami svarstėme, kokią čia linksmesnę šventę sugalvojus, kad žmonės pralinksmėtų, nusišypsotų, taip ir gimė mintis surengti pirmąjį Šv. Patriko dienos minėjimą Užupyje.

Kaip vilniečiai priėmė šią nelietuvišką šventę?

Į pirmąją šventę atėjo negausus būrys vilniečių: tik tie, kurie žinojo ir domėjosi. Tik po trijų ar keturių metų Šv. Patriko diena įgavo pagreitį, o prieš kelis metus virto tuo, kuo ji yra dabar: su tūkstančiais linksmai nusiteikusių žmonių, besibūriuojančių prie Vilnelės krantų. Atsižvelgiant į tai, koks nepalankus oras gali būti kovo mėnesį – tai tikrai įspūdingi skaičiai.

Ar galime teigti, kad Lietuvoje ši šventė irgi populiari?

Pastaraisiais metais sulaukiame tikrai daug žmonių. Užupis turi savo unikalią aurą, kuri labai tinka tokioms šventėms. Noriu nuoširdžiai padėkoti Užupio Respublikos atstovams, kurie labai svetingai mus priima.

Be to, pastebėjau, kad apie mus kalba kaimyninių šalių turizmo agentūros. Tą savaitgalį, kai švenčiama Šv. Patriko diena, yra reklamuojamos savaitgalio kelionės į Vilnių. Džiaugiamės, kad esam įdomūs ne tik patys sau, bet ir kaimynams.

Pagrindinis šios dienos akcentas – žaliai nusidažiusi Vilnelė. Be ko dar neįsivaizduojama Šv. Patriko diena?

Tradiciškai, įprasti atributai yra specialios aukštos airiškos skrybėlės, žali trilapiai dobilai, rausvi plaukai ir barzdos. Autentiška airiška muzika, šokiai ir, žinoma, Airijos pasididžiavimas – alus Guinness. Linksmybės Airijoje tęsiasi visą savaitę, o jas vainikuoja paradai kiekviename mieste ar miestelyje, kuriuose bendruomenės demonstruoja savo išradingumą. Ši šventė įvairiuose pasaulio kampeliuose švenčiama skirtingai.

O kaip švenčia pasaulis?

Pagrindiniu akcentu pasirinkę žalia Vilnelę nebuvome originalūs – idėją pasiskolinome iš Čikagos, kur Čikagos upė žaliai yra dažoma jau daug metų. Noriu pabrėžti, kad dažai, naudojami upės dažymui, yra visiškai nekenksmingi, savaime suyrantys. Juos naudoja ir Lietuvos šilumininkų bei energetikų įmonės, kad galėtų fiksuoti nuotėkius trasose ar testuoti savo vidines sistemas.

Be žalių upių, rasite ir žaliai apšviestus Niagaros krioklius bei Romos Koliziejų, taip pat garsiausią Niujorko pastatą Empire State Building ar Sidnėjaus Opera House.

Šiemet Šv. Patriko diena bus minima šį šeštadienį, kovo 16 d. Kas naujo laukia šventės dalyvių?

Kaip įprasta, prie Užupio tilto kviečiame  14 val. Specialią airišką programą ruošia ir gyvai pristatys „Baltos Varnos“. Airiškus šokius demonstruos specialiai šiai progai atvyksianti grupė iš Rygos. „Bistro 18“ restoranas gamins airišką troškinį visiems norintiems sušilti, Užupio kavinė stengsis sutalpinti visus norinčius, o sveikinimo kalbą susirinkusiems pasakys Airijos ambasadorius D. Noonan.

Kviečiame visus puoštis žaliai, susirasti savo airišką skrybėlę ir džiaugtis gyvenimu!

Ačiū už pokalbį!