Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Užterščiausios Vilniaus vietos: ar oro kokybė lemia būsto paieškas?

Oro užterštumas – viena sudėtingiausių ir sunkiausiai sprendžiamų miesto aplinkos problemų. „Kalba vilniečiai“ domėjosi, kuriose sostinės vietose oras yra labiausiai užterštas ir ar gyventojai, perkantys ar ieškantys būsto nuomai, domisi oro kokybės parametrais.

Pasak Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus atstovės Vilmos Bimbaitės, sostinės aglomeracijoje oro kokybė yra tiriama 4-iose automatinėse oro kokybės tyrimų stotyse: Žirmūnuose, Savanorių prospekte, Senamiestyje ir Lazdynuose. Šiose stotyse kiekvieną dieną matuojamas oro užterštumas, kuris yra įrašomas į oro kokybės tyrimų duomenų srautą.

„Didžiausias užterštumas vyrauja intensyvaus eismo gatvėse, taip pat Senamiestyje, kuriame yra tankus apstatymas, naudojamasi židiniais bei krosnimis. Žiemos metu prie blogesnės oro kokybės prisideda ir individualių namų šildymo sistemų veikla. Į švaresnių vietų sąrašą patenka miegamieji rajonai, kuriuose naudojama centrinio šildymo sistema“, – sakė V. Bimbaitė.

Kalbant apie sunkiai įveikiamas problemas, specialistė paminėjo, jog kelių remontas, kietojo kuro deginimas namuose, pramoninė veikla – ganėtinai sudėtingai besikeičianti plotmė, į kurią būtina reaguoti.

Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso dar iki karantino Vilniuje atliktas taršos azoto dioksidų (NO2) tyrimas patvirtino spėjimą – labiausiai užterštos vietos šalia didžiųjų sostinės transporto arterijų.

Tyrimo metu išryškėjo „tamsiosios“ Vilniaus vietos, kuriose priartėjama prie žmonių sveikatos apsaugos ribinės vertės, t. y. metinio 40 mikrogramų lygio. Viena jų – Jono Basanavičiaus gimnazija S. Konarskio gatvės gale, šalia judrios Geležinio Vilko transporto arterijos, Vingio parko pašonėje.

Dar vienas „tamsus“ taškas Vilniaus NO2 žemėlapyje – V. Kudirkos g. ir Gedimino pr. sankryža, netoli Lietuvos muzikos ir teatro akademijos. Aljanso tyrimo ataskaitoje pabrėžiama, kad nesaugu kvėpuoti visame Senamiestyje, Užupyje, Naujamiestyje.

Gyventojai, ieškantys naujo būsto, dažniausiai domisi gyvenamąja aplinka, namo kokybe, šalimais esančia infrastruktūra. Tačiau ar naujakuriams svarbu, kokia yra oro kokybė jų pasirinktame rajone?

Nekilnojamojo turto brokerė Gražina Siutilė sako, jog šiomis dienomis oro kokybė naujakuriams nėra svarbi, kaip kad buvo prieš daugelį metų. Žmonės būstą renkasi pagal patogumą ir individualius įnorius.

„Karantino laikotarpis – sodybų pirkimo metas, todėl dažnas, norintis pabėgti nuo miesto šurmulio, turi nuošalią vietą su grynesniu oru. Pastaruoju metu žmonės nesibaido ir augančių kainų. Svarbiausia patogumas. O renkantis būstą, naujakuriai nekilnojamojo turto brokerių prašo įvardinti minusus, nes pliusai jiems ir taip matomi. Vieni centro judrias vietas iškeistų į gamtos apsuptį, kiti mielai renkasi ir apstatytas vietas“, – minėjo G. Siutilė.