Kalba ekspertai

Valerijus Morozovas: „Vaistinėje imuniteto nenusipirksite“

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas

Prasidėjęs ruduo ne tik atvedė vaikus į darželius ir mokyklas, bet ir paveikė mūsų savijautą. Kalbame ne apie rudenišką melancholiją, bet apie sveikatą. Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas sako, kad nemylėdami savęs ir nesirūpindami savimi tik bloginame situaciją. Tad klausiame gydytojo, ką daryti, kad šį rudenį jaustumėmės geriau?

Su kokiomis bėdomis į gydytojus šiuo metu kreipiasi vilniečiai?

Bėdos tos pačios kaip ir kiekvieną rudenį. Šiek tiek pašalo, šiek tiek drėgna, todėl visi pradėjo snargliuotis, kosėti, čiaudėti. Vaikai pradėjo lankyti darželius ir mokyklas, todėl padažnėja peršalimo atvejų. Tai nėra kažkoks baubas. Gripo epidemijos Lietuvoje įprastai būna sausio pabaigoje ir vasarį.

Kas dažniau serga: vaikai ar suaugusieji?

Serga tie, kas savęs nemyli ir savęs neprižiūri. Nesvarbu, ar tai suaugusieji, ar vaikai. Vaikų darbas yra iki 5–6 metų persirgti ir susirinkti visas bacilas. Tėvus, turinčius mažų vaikų, raminu, kad dažnesni susirgimai tokiame amžiuje yra normalu. Nuo visko jų neapsaugosite. Tai natūralus procesas.

Situacija komplikuojasi ir problemų daugėja, kai suaugusieji, pajutę peršalimo simptomus, nepaisydami savo prastos savijautos, vis tiek eina į darbą. Taip jie ne tik patys nesigydo, bet ir savo kolegas užkrečia. To negalima ignoruoti.

Viena dažniausių peršalimo priežasčių – susilpnėjęs imunitetas. Ar galime jį sustiprinti?

Imunitetas čia vaidina svarbiausią vaidmenį. Taip, mes jį galime sustiprinti. Pirmiausia, turime mylėti save ir savimi rūpintis: turime daugiau judėti, išeiti į lauką kasdien, bet kokiu oru, pasportuoti, tinkamai pailsėti, pilnavertiškai maitintis ir daryti tai visus metus. Pamirškite vaistines – ten mes imuniteto nenusipirksite. Tai ir yra grūdinimasis. O nuo ligų, kurios mums gali sukelti komplikacijas, reikia pasiskiepyti.

Ar žmonės šį sezoną dažniau skiepijasi?

Tai, kiek žmonių nusprendžia pasiskiepyti, priklauso nuo žiniasklaidos – kaip dažnai ta žinia yra eskaluojama. Kadangi šiemet pagrindinė žinia buvo ta, kad nemokamos vakcinos nuo gripo vėluoja, todėl reikia rinktis mokamus skiepus. Todėl dauguma žmonių eina patys ir skiepijasi.

Raginate pacientus skubiai skiepytis?

Taip. Skiepas yra paprasčiausias ir  pigiausias būdas apsisaugoti nuo gripo. Vis dėlto, grūdinimasis nėra visiems priimtinas. Visi nori suvartoti stebuklingą tabletę ir užsitikrinti, kad nesirgs. Tačiau būtų naivu tuo tikėti.

Kokius keisčiausius mitus apie imuniteto stiprinimą girdėjote?

Žmonės daug kuo tiki. Šiais laikais dalis žmonių dar šlapimu gydosi arba vitaminą C vartoja šimtais gramų. Pasidarė populiaru vasario mėnesį lįsti į šaltą Baltijos jūrą. Iš tikrųjų, tai nieko bendra su grūdinimusi ir imuniteto stiprinimu neturi. Grūdinimasis yra procesas. Pratinimasis prie šalčio yra tik vienas iš faktorių. Poilsis, išsimiegojimas, visavertė mityba, buvimas lauke, saulės šviesos gavimas – visa tai sudaro grūdinimosi procesą. Tai nėra vienkartinis veiksmas.

Ar greitas vilniečių gyvenimo tempas turi įtakos jų sveikatai? Kokius įpročius pakeitę gyventume sveikiau ir rečiau sirgtume?

Pirmiausia, nustokime skubėti ir pradėkime mylėti save. Neleiskime sau pervargti, tausokime save, skirkime laiko trumpam pasivaikščiojimui. Tada tikrai jausimės geriau.

Ačiū už pokalbį!