Kalba gyventojai Šiandien rajone

Vilniaus Kalėdų eglės paslaptis jos kūrėjo lūpomis

Dominykas Koncevičius: „Siekiau sukurti kažką naujo, neįprasto ir išskirtinio.“

Vilniečiai gali didžiuotis – jų miesto Kalėdų eglute žavisi visa Europa. Apie tai, kaip buvo sukurta šių metų Vilniaus žaliaskarė, pasiruošimą eglutės įžiebimui portalo „Kalba vilniečiai“ skaitytojams mielai sutiko papasakoti ją projektavęs dizaineris Dominykas Koncevičius.

Vilniečiai yra užkėlę aukštą kartelę miesto eglei. Kaskart reikia padaryti vis įdomiau ir geriau nei pernai. Iš kur semiatės idėjų?

Kiekvienu atveju kūrybinis procesas būna vis kitoks. 2015 metų Vilniaus eglę tiesiog susapnavau. 2016 metų eglės idėja gimė važiuojant į darbo susitikimą. Dažniausiai idėjos ateina lengvai ir greitai. Tačiau šių metų eglė apgalvota racionaliai, siekiant išlaikyti praėjusiųjų metų eglutės pagrindą ir tuo pačiu sukurti kažką naujo, neįprasto ir išskirtinio.

Kuo Vilniaus miesto eglė išsiskiria iš kitų Europos Kalėdų eglių?

Vilniaus eglė suprojektuota kaip erdvinė kompozicija, turinti tris planus: žvelgiant iš vidaus, iš šono, žmogaus akių lygyje, ir iš viršaus, su dronais.

Šiemet kelionių portalas „European Best Destinations“ Vilniaus Kalėdų eglę išrinko pačia gražiausia Europoje. Ar siekiate tokio pripažinimo?

Visada malonu, kad mūsų darbai vertinami ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Tai labai motyvuoja dirbti, tobulėti ir ieškoti naujų idėjų bei sprendimų, bet specialiai nesiekiame patekti į tokius sąrašus. Tiesiog darome tai, kas mums gražu ir įdomu.

Koks yra kelias nuo eglutės puošimo idėjos iki įgyvendinimo?

Visų pirma reikia idėjos, kurią kartais padiktuoja aplinkybės. Pavyzdžiui, kažkam dedikuoti metai, miesto simbolika, metai pagal kinų kalendorių, konkurso sąlygose nurodyta tema ir taip toliau.

Piešiami eskizai ir tariamasi komandoje, kurie variantai įdomiausi. Apmąstomi techniniai sprendimai, daromos vizualizacijos, skaičiuojamos sąmatos, ruošiami dokumentai konkursui. Laimėjus konkursą užsakomos medžiagos gamybai: metalas, girliandos, šviesos kabeliai, lemputės, žaislai.

Toliau išgryninami techniniai sprendimai, ruošiami brėžiniai gamybai. Brėžiniai atiduodami metalo gamybos skyriui. Pagaminta metalinė dalis cinkuojama arba dažoma ir atiduodama „apipinti“ šviesos kabeliu arba girliandomis. Tuo metu jau rengiamos dekoracijų kabinimo schemos, užsakomos šakos, transportas konstrukcijoms ir dekoracijoms, kėlimo mechanizmai. Viskas pakraunama į sunkvežimį ir montuotojai išvažiuoja montuoti. Montavimo laikas priklauso nuo eglutės dydžio ir sudėtingumo. Mažiausios montuojamos 2–3 dienas, o Vilniaus Katedros aikštės eglei reikia poros savaičių.

Visas kelias nuo idėjos iki įžiebimo trunka labai įvairiai – nuo kelių mėnesių iki poros savaičių. Kartais ir patiems sunku suprasti, kaip per tokį trumpą laiką spėjame nuveikti tiek darbų.

Kokių atsiliepimų susilaukiate iš vilniečių?

Iš draugų atsiliepimai tik teigiami, o komentarų skaitmeninėje erdvėje būna įvairių. Visada smagu išklausyti visų nuomonių ir pasiūlymų.

Kuriate ir kitų miestų Kalėdų egles. Galite papasakoti apie savo užsienyje darytus darbus?

Šiais metais puošėme egles Vilniaus Katedros aikštėje, Rotušės aikštėje, Klaipėdos atgimimo aikštėje, Širvintose, Marijampolėje, Šiauliuose, Kėdainiuose ir dar daug kitų miestų eglių.

Turbūt įspūdingiausias projektas už Lietuvos ribų yra eglutė Rygoje prie restorano „Lido“, papuošta didelėmis turinėmis dekoracijomis – virtuvės įrankiais ir indais.

Ačiū už pokalbį!